Martian Seed Of Life. Domy z bambusa na Czerwonej Planecie

Martian Seed Of Life. Domy z bambusa na Czerwonej Planecie

© Karim Moussa, Warith Zaki, Amir Amzar, Nasril Zarudin

Koncept doświadczenia i zawłaszczenia kosmosu przez człowieka od lat rozbudza wyobraźnie wielkich i mniejszych tego świata, od przywódców państw, przez pracujących dla nich naukowców, po nastolatków zaczytujących się w książkach Lema. Teraz po marzenia o kolonizacji planet układu słonecznego sięgają również architekci i projektanci. Czy doczekamy realizacji ich projektu?

Kosmiczna odyseja architektów

Dwóch młodych projektantów, Abdul Warith Zaki i Amir Amzar  podjęło się  zaprojektowania budynku mającego posłużyć za schronienie pierwszym kolonizatorom Marsa. Autorzy projektu Martian S.O.L Seed Of Life [Marsjanin. Ziarno Życia – tłum.] rozpoczęli prace od znalezienia materiału budowlanego na tyle lekkiego, by bez problemu przetransportować go na Czerwoną Planetę, a następnie dodatkowo powiększyć jego ilość.

mars 1
© Karim Moussa, Warith Zaki, Amir Amzar, Nasril Zarudin

„Perspektywa transportu materiałów budowlanych na Marsa jest zatrważająca, konwencjonalne materiały są zdecydowanie zbyt ciężkie, by silniki rakietowe mogły wznieść je poza atmosferę Ziemi. (…) Powstał również pomysł drukowania domów metodą 3D, z wykorzystaniem obecnego na Marsie regolitu. Choć pomysł ten wydaje się dobry w porównaniu do innych, nie mamy świadomości, ile wyzwań czeka na nas przy pozyskiwaniu i przekształcaniu tego zawierającego niebezpieczny nadchloran surowca w użyteczny materiał budowlany (…)” mówią Zaki i Amzar.

Life on Mars?

Budulcem spełniającym wyśrubowane kryteria architektów okazał się bambus. Odporność na trudne warunki atmosferyczne, w tym ekstremalną niestabilność temperatury, która cechuje roślinę bambusową, stwarza możliwość efektywnego hodowania jej na powierzchni Marsa. Dodatkowo, zachodzi prawdopodobieństwo, że dzięki bardzo dużej ilości dwutlenku węgla w marsjańskiej atmosferze, jej uprawa będzie łatwiejsza, a plony bardziej obfite.

mars 2
© Karim Moussa, Warith Zaki, Amir Amzar, Nasril Zarudin

Projekt budynku wykorzystujący ten alternatywny materiał budowlany swoim kształtem przypomina dziesięć ustawionych obok siebie ażurowych aerostatów. W istocie są to kapsuły, stwarzające warunki do przetrwania pierwszym pięćdziesięciu mieszkańcom Czerwonej Planety. Zaki i Amzar przemyśleli również usytuowanie budynku, biorąc pod uwagę topografię Marsa oraz rozmieszczenie niezbędnych do życia i „rolnictwa” zasobów.

W swojej wizji architekci umiejscowili kolonię na równinie wulkanicznej Elysium Planitia, gdzie, według badań, może znajdować się lód. Projektanci opracowali także szczegółowy harmonogram instalacji budynku z wykorzystaniem systemu pozyskiwania wody, membran zapewniających mieszkańcom sprzyjające warunki oraz magnetosfery mającej chronić bambus przed promieniowaniem kosmicznym.

mars 3
© Karim Moussa, Warith Zaki, Amir Amzar, Nasril Zarudin

Źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.