
Dwell Urban Design. Konkurs
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Dwell Urban Design, który zbierze projekty odpowiadające na problemy związane z kryzysem mieszkaniowym w dużych miastach.
Architekci z Pracowni Architektury Głowacki proponują nowy wizerunek gotowych projektów domów mieszkalnych – w ich wykonaniu są one funkcjonalne, ponadczasowe i z klasą. Czy inne biura architektoniczne pójdą w ich ślady?
Gotowe projekty domów mieszkalnych, choć niezwykle popularne i często wybierane przez prywatnych inwestorów, nie cieszą się dobrą sławą wśród znawców architektury. Takim projektom zarzuca się, że nie będą odpowiadać na potrzeby mieszkańców tak, jak odpowiadałby zaprojektowany specjalnie dla nich, uwzględniający ich upodobania i styl życia budynek. Ponadto, ocenia się je często jako wizualnie nieciekawe i nienadążające za wciąż zmieniającymi się trendami w projektowaniu.
Architekci z wrocławskiego studia PAG udowadniają, że obraz gotowego projektu domu da się zmienić. W nowym katalogu „Domy z głową” przedstawiają Dom w kolorze, czyli zupełnie nowy gotowy dom – funkcjonalny, uniwersalny, o ponadczasowej formie. A co najważniejsze: łatwy do dostosowania do potrzeb klienta.
Tomasz Głowacki z pracowni PAG i współpracujący z nim architekci opracowali koncept balansujący między tradycyjnymi formami mieszkalnymi, atrakcyjnymi nawet dla tych, których awangarda w architekturze nie zachwyca, a nowoczesnym minimalizmem, przejawiającym się w prostocie i „czystości” bryły, a także intensywnym kolorze, którym pokryte są elewacje i strome dachy domów.
O rozmiarze i kolorze Domu decyduje inwestor. Ma do wyboru opcję S o powierzchni 130 metrów kwadratowych lub opcję M, zajmującą 160 metrów kwadratowych, z dodatkową sypialnią i przestronnym garażem. Układ funkcjonalny pozostaje taki sam niezależnie od rozmiaru domu – na dole znajdują się pomieszczenia dzienne, na poddaszu natomiast sypialnie, garderoby i łazienki. Domy, zgodnie z obowiązującymi aktualnie trendami, zostały wyposażone w liczne przeszklenia, dzięki którym wnętrza są lepiej doświetlone i przytulniejsze.
Platforma UNI zaprasza do udziału w konkursie Dwell Urban Design, który zbierze projekty odpowiadające na problemy związane z kryzysem mieszkaniowym w dużych miastach.
Przemek Olczyk ze znanego polskiego studia Mobius Architekci prezentuje jeden ze swoich najnowszych projektów jednorodzinnych. Dom Tree House to wyjątkowy i oryginalny projekt, który nie przestaje zaskakiwać z każdą kolejną wizualizacją. Dom charakteryzuje rozbrajająca prostota w doborze materiałów, odważne połączenie form geometrycznych i odrobina futurystycznego tchnienia.
Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Phil Freelon Design Competition. Jury poszukiwało projektów prezentujących najciekawsze i najefektywniejsze rozwiązania problemu niedostatku tanich mieszkań w dużych miastach. Pierwsze miejsce zajął projekt, którego autorami są Vangel Kukov i Hala El Khorazaty. Wizja architektów, zatytułowana Arroyo, zakłada stworzenie miejsca do życia dla społeczności, której największą siłą będzie wspólnota, różnorodność i samowystarczalność.
Wietnamskie studio architektury CTA Creative Architects zaprojektowało dom, który… oddycha. Projekt CTA nazwano Wall House – na cześć materiału, z którego zbudowane są charakterystyczne, przepuszczające powietrze ściany. Budynek położony w Bien Hoa w Wietnamie zapewni mieszkańcom naturalnie klimatyzowane schronienie przed słońcem i upałem.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.