Drewniana konstrukcja w sercu Paryża. Paris XII Apartments

Drewniana konstrukcja w sercu Paryża. Paris XII Apartments

Paris XII Apartments, zdj. MARS Architectes

W dwunastej dzielnicy Paryża, ukryty pomiędzy kompleksem apartamentów z lat 70., znajduje się nowy, wyjątkowy budynek projektu MARS Architectes. Drewniany czteropiętrowy budynek Paris XII Apartments roztacza niepowtarzalną aurę prostoty i przytulności w nowoczesnym wydaniu.

Paris XII Apartments cechują cienkie filary, na których wsparto delikatne, niemal ażurowe balkony. Lekkość, którą charakteryzuje się konstrukcja, jest wynikiem ograniczeń nałożonych na architektów przez plan miejscowy. „Na placu budowy, oddzielonym od ulicy jedenastopiętrowym budynkiem, nie mogliśmy użyć konwencjonalnych metod budowlanych, np. dźwigów” – mówi zespół z MARS Architectes. Twórcom zależało, aby budynek dawał poczucie odcięcia od rzeczywistości – nawet pomimo tego, że znajduje się on w centrum miasta. Jego prostota i kameralny charakter mają pozwolić mieszkańcom na chwilę odpoczynku od codziennego zgiełku.

Paris XII Apartments, zdj. MARS Architectes

Jedną z najmocniejszych stron instalacji jest wybór materiału. „Podczas gdy istotne jest, aby zwracać uwagę na pochodzenie materiałów i dążyć do wyboru materiałów pochodzenia naturalnego, których pozyskiwanie generuje etyczne miejsca pracy, należy również przykładać wagę do estetyki” – mówią architekci. Zamiarem projektu było stworzenie wizualnego kontrastu między skromnym budynkiem, a okalającym go naturalnym, niemal dzikim ogrodem. „W tym projekcie to krajobraz najmocniej działa na zmysły” – dodają architekci z MARS Architectes. „Aby dobrze zrealizować ten zamysł, wdrożyliśmy pomysł wprowadzenia wielu różnych gatunków roślin sprawiających wrażenie dzikich zarośli; to rozwiązanie wydaje się tutaj bardziej odpowiednie niż starannie przycięty ogród na dziedzińcu”.

Paris XII Apartments, zdj. MARS Architectes

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.