Drewniane stacje ładowania samochodów elektrycznych w Danii, zdj. Cobe
Studio architektoniczne Cobe ujawniło dwa projekty stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wiaty, zbudowane w Danii, charakteryzują się drewnianymi konstrukcjami, nawiązującymi do lokalnej architektury i filozofii Wschodu.
Zamysłem studia Cobe było zaprojektowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych tak, by znacznie różniły się od stacji benzynowych. „Na początku przyjrzeliśmy dokładnie się tradycyjnym stacjom benzynowym, które charakteryzuje zgiełk, specyficzny zapachem i obecność jasnych neonów reklamowych” – powiedział założyciel Cobe, Dan Stubbergaard. „Następnie zadaliśmy sobie pytanie, jak wyglądałaby stacja ładowania pojazdów elektrycznych wykorzystująca tylko naturalne materiały i naturalne światło dzienne” – dodaje.
Drewniane stacje ładowania samochodów elektrycznych w Danii, zdj. Cobe
Do stworzenia nowych stacji pracownia Cobe użyła drewna. „Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym, który faktycznie pochłania dwutlenek węgla. Jednocześnie drewno nadaje wrażenia przytulności i posiada przyjemną w dotyku fakturę, których brakuje w dzisiejszej infrastrukturze […] Od samego początku byliśmy gotowi odrzucić sztuczne materiały, trujące farby i lakiery oraz asfalt na rzecz naturalnych i uczciwych materiałów” – komentuje Dan Stubbergaard.
Drewniane stacje ładowania samochodów elektrycznych w Danii, zdj. Cobe
Jak mówią architekci, ich stacje mają ładować akumulatory samochodów oraz napełniać kierowców pozytywną energią. Wiaty zbudowane są z modułów przypominających gałęzie drzew. Nawiązanie do natury, tak przez użyte materiały, jak i przez formę, ma podkreślać ekologiczny wymiar używania pojazdów z napędem elektrycznym.
Już niebawem, 30 września, w niemieckim mieście Melle odbędzie się wręczenie nagród Design Educates Awards. Wydarzeniu będą towarzyszyć liczne wydarzenia związane z architekturą i urbanistyką, a także panele dyskusyjne i spotkania przy muzyce na żywo.
Fundacja PUSZKA i m.st. Warszawa zapraszają do udziału w konkursie FUTUWAWA. Konkurs otwarty dla wszystkich (również dla młodzieży i dzieci!) ma na celu wyłonić najciekawszą wizję Stolicy za trzydzieści lat.
Ten oryginalny projekt charakteryzuje się rozmachem i monumentalnością. Umiejscowiony na obrzeżach Rzeszowa Dom-okręt projektu Urban Project nie pozostawi obojętnym nikogo, kto na niego spojrzy – odważną bryłę, przypominającą kształtem (i rozmiarem!) okazały statek, można bowiem uznać albo za wybitne dzieło sztuki architektonicznej, albo za zwyczajny kicz.
Nagrodzone ICONIC Awards 2020 studio Medusa Group prezentuje projekt nietuzinkowego domu w samym sercu Bieszczadów. Przemyślanie zaprojektowana bryła i wnętrza urządzone ze smakiem pozwolą najemcom bądź kupcom domu na odpoczynek w zachwycającym otoczeniu najpiękniejszych polskich gór i bujnej roślinności.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.