Duma Nemeyera. Nowy projekt Targów w Tripoli

Duma Nemeyera. Nowy projekt Targów w Tripoli

MDDM winning proposal. Image © MDDM

Opuszczone i zaniedbane od lat 70., dziś mają szansę na drugie życie. Wybrano projekt rewitalizacji Targów Oscara Nemeyera.

Z rozmachem

Projekt targów w Tripoli został zamówiony przez rząd Libanu w latach 60. u wybitnego brazylijskiego architekta i designera Oscara Nemeyera. Odważna wizja architekta zakładała stworzenie stuhektarowego placu, który pomieści stałe wystawy, trzy muzea i teatr. Olbrzymie przedsięwzięcie zostało zaprojektowane tak, by rocznie móc przyjmować ponad dwa miliony zwiedzających. Targi miały być zarazem dziełem sztuki, atrakcją i funkcjonalnym centrum libańskiej kultury.

tripoli 2
Zwycięski projekt MDDM. Image © MDDM

Niestety, nigdy się tak nie stało. Kiedy w latach 70. w Libanie wybuchła wojna domowa, prace nad obiektem przerwano. Od tamtej chwili zapomniane przez Libańczyków i turystów Targi powoli niszczeją.

Pod asfaltem jest las

Władze Libanu w odpowiedzi na fatalny stan, w którym znajduje się plac, rozpisały konkurs na jego rewitalizację. Odzew był ogromny, do jury konkursu wpłynęło bowiem ponad 700 zgłoszeń. Trzeba przyznać, że wymagania postawione przed biorącymi udział w rywalizacji architektami, były ogromne. Nowy projekt miał nie tylko dać drugie życie Targom, ale również stuprocentowo współgrać z wizją artystyczną Nemeyera.

tripoli 3
Zwycięski projekt MDDM. Image © MDDM

Zwycięzcami konkursu zostali Imad Aoun i Nadim Younes, należący do firmy MDDM z siedzibą w Bejrucie. Zaproponowali w pełni zintegrowaną z projektami Nemeyera koncepcję, której duża część znajduje się pod ziemią. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza prawdopodobieństwo niespójności między starymi i nowymi elementami. Utrzymany w stylu minimalistycznym projekt stawia na beton, szkło i rośliny, które znajdą się nawet pod ziemią.

 

tripoli 4
Zwycięski projekt MDDM. Image © MDDM

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.