Dwie wieże. Projekt Mecanoo w Hadze odpowiada na kryzys mieszkaniowy

Dwie wieże. Projekt Mecanoo w Hadze odpowiada na kryzys mieszkaniowy

The Grace, zdj. Mecanoo

Holenderska firma architektoniczna Mecanoo zaprezentowała projekt wieżowców w Hadze, które niebawem staną się najwyższymi budynkami w mieście. Projekt o nazwie The Grace składa się z dwóch wież o wysokości 150 i 180 metrów. W wieżach znajdą się lokale mieszkalne – projekt jest odpowiedzią na pogłębiający się kryzys mieszkaniowy w europejskich miastach.

Jak mówią architekci odpowiedzialni za projekt, wieżowce The Grace odpowiadają na zapotrzebowanie na niedrogie mieszkania o zróżnicowanej wielkości i układzie wnętrz. Statystycy przewidują, że populacja Hagi znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych dwudziestu lat z 525 000 mieszkańców do ponad 625 000, co znacznie utrudni mieszkańcom znalezienie wygodnego mieszkania w rozsądnej cenie.

The Grace, zdj. Mecanoo

Dwie wieże staną na siedmiopiętrowym cokole, na którym znajdą się lokale komercyjne, takie jak restauracja i inne usługi. Na wyższych kondygnacjach znajdą się zaś mieszkania, biura i pomieszczenia komunalne. Elewację budynku otoczono arkadami, które nie tylko zapewnią ochronę przed wiatrem i deszczem, ale również stworzą efektowne i wygodne miejsca dla mieszkańców. Cokół otwiera się na dzielnicę Schipperskwartier i nowy park nadbrzeżny wzdłuż kanału Trekvliet, mieszkańcy kompleksu będą mogli cieszyć się zatem bliskością natury.

The Grace, zdj. Mecanoo

 

Projekt jest nakierowany na budowanie spójnej społeczności, która będzie gotowa pomagać sobie wzajemnie i organizować życie społeczne w swojej okolicy, dlatego właśnie w budynkach znajduje się duże atrium, przez które przejdą wszyscy ci, którzy będą chcieli wejść do budynku – zarówno mieszkańcy, pracownicy, jak i klienci. Poczucie wspólnoty dodatkowo wzmacniają wspólne dziedzińce i ogrody na dachu, wspólna kuchnia, obiekty sportowe oraz sala kinowa.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.