Edward Mazria – architekt i aktywista ze Złotym Medalem AIA 2021

Edward Mazria – architekt i aktywista ze Złotym Medalem AIA 2021

Edward Mazria, zdj. wegespeakerseries.com

Architekt i aktywista Edward Mazria został uhonorowany szczególną nagrodą – Złotym Medalem American Institute of Architects. Odznaczenie to przyznawane jest szczególnie zasłużonym architektom, których dorobek wywarł trwały wpływ na teorię i praktykę architektury. Jak zauważa jury, Mazria został szczególnie doceniony za swój wkład w pracę na rzecz walki z kryzysem klimatycznym.

Edward Mazria jest doskonale znany w środowisku architektonicznym jako skuteczny aktywista klimatyczny. Od lat usiłuje wywierać pozytywny wpływ na branżę architektoniczną, zachęcając projektantów i inwestorów do rezygnacji z projektów, które wymagają wydobycia dużej ilości paliw kopalnych. Był też jedną z osób, która miała swój wkład w założenie Komitetu AIA do spraw Środowiska. W roku 2002 założył organizację non-profit Architecture 2030.

Architekt od dziesięcioleci propaguje ochronę środowiska w swoim środowisku. Uważa, że tworzenie architektury, która nie szkodzi Planecie, jest w zasięgu ręki współczesnych architektów. Architekt wykładał na wielu prestiżowych uczelniach architektonicznych, przekazując doświadczenie i idee młodszym pokoleniom. Głównym obszarem jego zainteresowań jest wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie, a także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska. Przykładami pasywnych projektów autorstwa Mazrii są rezydencja Stockebrand i Muzeum Sztuki i Kultury Indii.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.