Ekologiczne Muzeum Architektury w Korei Południowej
Ekologiczne Muzeum Architektury w Korei Południowej
Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST
Studio AZPML i Yukyung Kim z pracowni UKST wygrali konkurs na projekt Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong w Korei Południowej. Propozycja zespołu roztacza przed nami wizję wyjątkowego ekologicznego i kulturowego doświadczenia, skoncentrowanego na eksplorowaniu zagadnienia roli architektury w kryzysie klimatycznym.
Jak utrzymuje zespół, miasta odpowiadają obecnie za prawie 70% globalnej emisji dwutlenku węgla i 66% zużycia energii. Zespół zaprojektował Muzeum Architektury i Urbanistyki, aby rozwiązać ten problem. Plan konstrukcji Koreańskiego Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong zostanie wykorzystany do zilustrowania jak można wykorzystać najnowsze zdobycze technologii w zakresie rozwiązań ekologicznych – recykling oraz elementy prefabrykowane.
Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST
Zainspirowana tradycyjnymi dachami Hanok, propozycja – jak podkreślają autorzy – jest swoistym architektonicznym hołdem dla naszej epoki, na którą przypadł najprężniejszy rozwój Korei. Fasada budynku przypomina membranę ze szkła, ciągnącą się od poziomu chodnika aż do dachu. Muzeum zostało zaprojektowane tak, by po rozbiórce jego części mogły posłużyć za zasoby do skonstruowania innej, zupełnie nowej budowli. Tym sposobem architekci rozwiązują problem marnowania materiałów budowlanych i znacznie ograniczają emisję dwutlenku węgla.
Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST
Budynek, w którym znajdzie się zarówno miejsce na stałą kolekcję Muzeum, jak i na przestrzenie dla wystaw tymczasowych, zaproponuje mieszkańcom Sejong bogatą ofertę kulturalną. W budynku przewidziane są również sale edukacyjne, multimedialne i warsztatowe.
Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST
W miejscowości Lanckorona, znajdującej się na Szlaku Architektury Drewnianej, powstała niezwykła inwestycja, za której projekt odpowiada studio architektoniczne FAAR Architekci. Czarna Perła, bo tak nazywa się zaprojektowany przez pracownię dom, zachwyca prostotą i subtelnymi nawiązaniami do architektury charakteryzującej ten region Polski.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie na najlepszy projekt przestrzeni artystycznej na świeżym powietrzu. Jury konkursu oczekuje inspirujących, odważnych projektów, których oryginalność pobudzi zmysły i przywiedzie na myśl nieoczekiwane skojarzenia.
Studio architektoniczne MVRDV zaprezentowało plan przekształcenia Pawilonu Holenderskiego, który powstał na Expo 2000. Pawilon zostanie przebudowany tak, że znajdą się w nim przestrzenie biurowe, a także mieszkania studenckie i parking. Jak twierdzą architekci, drugie podejście do zaprojektowanej przez nich konstrukcji jest wyjątkowym doświadczeniem, pozwalającym na zweryfikowanie owoców swojej pracy sprzed dwudziestu lat.
Nagrodzony RIBA Royal Gold Medal brytyjski architekt zmarł we śnie w wieku 88 lat.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.