Ekologiczne Muzeum Architektury w Korei Południowej

Ekologiczne Muzeum Architektury w Korei Południowej

Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST

Studio AZPML i Yukyung Kim z pracowni UKST wygrali konkurs na projekt Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong w Korei Południowej. Propozycja zespołu roztacza przed nami wizję wyjątkowego ekologicznego i kulturowego doświadczenia, skoncentrowanego na eksplorowaniu zagadnienia roli architektury w kryzysie klimatycznym.

Jak utrzymuje zespół, miasta odpowiadają obecnie za prawie 70% globalnej emisji dwutlenku węgla i 66% zużycia energii. Zespół zaprojektował Muzeum Architektury i Urbanistyki, aby rozwiązać ten problem. Plan konstrukcji Koreańskiego Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong zostanie wykorzystany do zilustrowania jak można wykorzystać najnowsze zdobycze technologii w zakresie rozwiązań ekologicznych – recykling oraz elementy prefabrykowane.

Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST

 

Zainspirowana tradycyjnymi dachami Hanok, propozycja – jak podkreślają autorzy – jest swoistym architektonicznym hołdem dla naszej epoki, na którą przypadł najprężniejszy rozwój Korei. Fasada budynku przypomina membranę ze szkła, ciągnącą się od poziomu chodnika aż do dachu. Muzeum zostało zaprojektowane tak, by po rozbiórce jego części mogły posłużyć za zasoby do skonstruowania innej, zupełnie nowej budowli. Tym sposobem architekci rozwiązują problem marnowania materiałów budowlanych i znacznie ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST

 

Budynek, w którym znajdzie się zarówno miejsce na stałą kolekcję Muzeum, jak i na przestrzenie dla wystaw tymczasowych, zaproponuje mieszkańcom Sejong bogatą ofertę kulturalną. W budynku przewidziane są również sale edukacyjne, multimedialne i warsztatowe.

Muzeum Urbanistyki i Architektury w Sejong, zdj. AZPML/UKST

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.