Ekologiczne wyspy BiodiverCity

Ekologiczne wyspy BiodiverCity

BiodiverCity, zdj. BIG

BiodiverCity to nowy projekt studia BIG, który zakłada budowę trzech wysp u wybrzeży wyspy Penang w Malezji. Projekt o całkowitej powierzchni 1821 hektarów zostanie zrealizowany we współpracy z duńską firmą Ramboll i lokalnymi architektami.

Forma wysepek zaprojektowanych przez Bjarke Ingels Group została zainspirowana kształtem delikatnych kwiatów lilii. Na każdej z wysp znajdą się budynki mieszkalne, biurowe i rekreacyjne, a także rozległe plaże oraz parki. Jak sugeruje sama nazwa projektu, architektom zależało na projekcie w pełni etycznym i przyjaznym środowisku, sprzyjającym zachowaniu biologicznej różnorodności właściwej dla tego obszaru Malezji. Właśnie dlatego budynki w BiodiverCity zostaną zbudowane z bambusa, malezyjskiego drewna i tak zwanego „zielonego betonu” – budulca wykorzystującego jako kruszywo materiały z recyklingu.

BiodiverCity, zdj. BIG

Jak mówią architekci, celem BiodiverCity jest stworzenie miejsca na światowym poziomie; miejsca, które ułatwi tej części Malezji zrównoważony rozwój gospodarczy i kulturowy, nie naruszając jednocześnie jej wyjątkowej fauny i flory. Każda z trzech wysp będzie polegać na lokalnych zasobach wodnych, energii odnawialnej i racjonalnym gospodarowaniu odpadami, aby ograniczyć swój wpływ na środowisko.

BiodiverCity, zdj. BIG

Projektanci i inwestorzy chcieli, by BiodiverCity było środowiskiem wolnym od samochodowych spalin, właśnie dlatego zostało zaprojektowane tak, by zachęcać mieszkańców do przemieszczania się rowerem lub pieszo. Co więcej, na wyspach powstanie sieć „korytarzy ekologicznych” o długości od 50 do 100 metrów, które będą wykorzystywane jako rezerwaty przyrody – twórcy BiodiverCity wierzą, że takie rozwiązanie pomoże w zachowaniu różnorodności biologicznej Penang.

BiodiverCity, zdj. BIG

„BiodiverCity będzie nowym, zrównoważonym miejscem, zapewniającym Malezji rozwój kulturowy, ekologiczny i gospodarczy; Południowy brzeg wyspy Penang jest miejscem, w którym ludzie i przyroda łączą się w jednym z najbardziej bioróżnorodnych środowisk na świecie” – mówią architekci z BIG.

BiodiverCity, zdj. BIG

źródło: dezeen.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.