Ekologiczny plan w stanie Nowy Jork

Ekologiczny plan w stanie Nowy Jork

Ithaka, zdj. Kenneth C. Zirkel/Wikipedia Commons

Miasto bez dwutlenku węgla? Da się! Miasto Ithaka w stanie Nowy Jork już niedługo zmieni się w obszar wolny od paliw kopalnych. Rada Miasta zatwierdziła projekt dekarbonizacji, w skutek którego około 6 tys. budynków w mieście zostanie uwolnionych od ogrzewania węglowego.

Ekologiczny projekt Green New Deal, który zakłada zmianę miasto Ithaka w obszar neutralny pod względem produkcji dwutlenku węgla do 2030 r., został jednogłośnie przyjęty przez Wspólną Radę już w czerwcu przed dwoma laty. Władze miasta postrzegają go jako narzędzie do „powstrzymania zmian klimatycznych, nierówności ekonomicznej i niesprawiedliwości rasowej”.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych ośmiu lat wszystkie budynki w mieście zostaną ocenione przez powołanych do tego ekspertów, a następnie w razie potrzeby zmodernizowane. Celem zmian będzie to, aby miasto całkiem uwolniło się od systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych. W mieszkaniach i domach zajdą znaczne zmiany: kuchenki zasilane propanem i gazem ziemnym zostaną zastąpione płytami elektrycznymi, a piece gazowe zastąpią panele słoneczne oraz wysokowydajne powietrzne i naziemne pompy ciepła.

Projekt opiera się na stworzonej przez zajmujący się technologią klimatyczną brooklyński startup BlocPower wizją dekarbonizacji Itaki, która ma obniżyć roczną emisję dwutlenku węgla miasta o 400 tys. ton. „Aby walczyć ze zmianami klimatu, musimy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla. Cały świat patrzy z nadzieją na rok 2050. My celujemy wrok 2030, więc nasz cel jest jeszcze trudniejszy do osiągnięcia. Wierzę, że jesteśmy pierwszymi ludźmi na świecie, którzy próbują czegoś tak szalonego” –  mówi Luis Aguirre-Torres, odpowiadający za zrównoważony rozwój miasta Ithaca.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.