Ekstrawagancka wieża mieszkalna w Barcelonie

Ekstrawagancka wieża mieszkalna w Barcelonie

Antares w Barcelonie, zdj. Odile Decq

Praktyka Odile Decq ujawniła wizualizacje projektu wieżowca mieszkalnego. W powstającym budynku, nazwanym przez architektów Antares, będzie mieścić się 89 luksusowych apartamentów.

Odważny projekt zakłada stworzenie budynku o 28 piętrach, którego elewacja zostanie pokryta białą i czerwoną farbą. Czerwień, jak tłumaczy autor projektu, nie została wybrana przypadkiem. Jest bowiem reprezentatywnym kolorem Barcelony, a także budzi skojarzenia z pasją i energią. Projektant w swojej ekstrawaganckiej wizji nie poprzestał jednak na zabiegach kolorystycznych. Wieża otoczona będzie falistymi balkonami, budzącymi skojarzenia z projektami Gaudiego.

antares-odile-decq-architecture-residential-tower-barcelona-spain_dezeen_2364_col_14-1704x2462
Caption

Projektując wieżę, Decq inspirował się także architekturą starożytnych Greków. Piętra budowli będą subtelnie zwężać się ku dołowi z każdą kolejną kondygnacją. W antycznej architekturze metoda ta nosiła nazwę entasis i była stosowana głównie przy konstrukcji kolumn. Adaptując tę technikę, projektant oddaje hołd osiągnięciom antycznej kultury śródziemnomorskiej i podkreśla ich ponadczasowość.

antares-odile-decq-architecture-residential-tower-barcelona-spain_dezeen_2364_col_9-1704x2069
Caption

„Barcelona nigdy nie była dla mnie miastem racjonalistycznym. Ma barwną, barokową duszę, niesamowitą historię sztuki i architektury. Formy organiczne są zakorzenione w architekturze tego miasta. […] Te płynne formy dodadzą dynamiki panoramie miasta, pozostaną jednak proporcjonalne i wyrafinowane. Forma nie jest zbyt dramatyczna, nie krzyczy o uwagę, ale widać, że jest czymś wyjątkowym. Po prostu wygląda dobrze” – mówi architekt.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.