Elastyczny blok z prefabrykantów pracowni FAR

Elastyczny blok z prefabrykantów pracowni FAR

Wohnregal, zdj. David Von Becker

Studio architektoniczne FAR ukończyło realizację sześciokondygnacyjnego bloku mieszkalnego w Berlinie. Budynek powstał w całości z prefabrykowanych części betonowych. Do stworzenia projektu, nazwanego Wohnregal, architektów z FAR zainspirował styl budynków przemysłowych.

W swoim projekcie architekci postawili na prostotę, łatwość i szybkość budowy (montaż płyt trwał bowiem zaledwie sześć tygodni) oraz elastyczność. Poszczególne kondygnacje nie mają wewnętrzynych ścian konstrukcyjnych. Dzięki temu mieszkańcy mogą wstawiać własne ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych do mieszkań, aby podzielić przestrzeń w sposób odpowiadający ich stylowi życia i wizji idealnego mieszkania.

Wohnregal, zdj. David Von Becker

Decyzja o zastosowaniu prefabrykatów została umotywowana coraz droższymi cenami domów i mieszkań w Berlinie. Architekci chcieli również udowodnić, że budynki z prefabrykowanych części nie muszą narzucać mieszkańcom jasno określonej wizji domu. „ Naszą ambicją było sprostanie tym dwóm pozornie sprzecznym wyzwaniom stojącym przed rynkiem mieszkaniowym w Berlinie. Chcieliśmy udowodnić, że budowa seryjna nie oznacza sztywnej standaryzacji samej jednostki mieszkalnej. Wohnregal oferuje szeroką gamę różnych układów lokali, służących zarówno do życia, jak i do pracy, zapewniając swobodny wybór stylu życia” – dodają.  

Wohnregal, zdj. David Von Becker

Mieszkania oferowane przez FAR różnią się od siebie wielkością i położeniem. Nabywcy mogą wybrać lokal o wielkości od 35 do 110 metrów kwadratowych. Okna i balkony mniejszych mieszkań wychodzą na wschód lub zachód, co zapewnia mieszkańcom nasłonecznienie od rana do południa lub od południa do wieczora. Okna większych mieszkań, ciągnących się przez całą długość budynku, otwierają się na oba kierunki, zapewniając optymalny dostęp naturalnego światła przez cały dzień.

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.