Energooszczędna Kostka we Wrocławiu

Energooszczędna Kostka we Wrocławiu

Energooszczędna Kostka, zdj. Kameleonlab

Studio Kameleonlab przedstawia projekt domu mieszkalnego, usytuowanego w dzielnicy domów jednorodzinnych we Wrocławiu. Aby zachować spójność z otoczeniem, architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania nowoczesnego domu, który nawiązuje estetyką do budowli z lat 70. ubiegłego wieku.

Prywatny inwestor, oprócz spójności z otoczeniem, wymagał od projektu również energooszczędności. Dlatego właśnie zastosowano kilka prostych rozwiązań, które zagwarantują mieszkańcom maksymalną oszczędność. Dom o kształcie kubika z płaskim dachem ustawiono na działce tak, by od strony północnej znajdowała się jego pozbawiona okien część, zaś od strony południowej – całkowicie przeszklona. Pozwala to na maksymalny dopływ światła dziennego i ciepła. Zainstalowano również takie systemu jak pompa cieplna i system odzysku ciepła.

Energooszczędna Kostka, zdj. Kameleonlab

Co istotne – pozbawiona okien została ta część domu, która wychodzi na ulicę, część przeszklona otwiera się natomiast na przylegający do domu ogródek. To rozwiązanie zapewnia mieszkańcom całkowitą prywatność. To właśnie tam, w części otwartej na przyrodę i światło, rozmieszczono pomieszczenia najczęściej używane przez mieszkańców. W części północnej znajdują się pokoje odwiedzane rzadziej, na przykład pokoje gościnne.

Energooszczędna Kostka, zdj. Kameleonlab

Elegancki minimalizm cechuje zarówno projekt samej bryły, jak i aranżację wnętrz. Inwestorzy utrzymali je w białej tonacji, przy ogromnej oszczędności ozdobników i udziwnień. Skromne, lecz dobrej jakości elementy wystroju tworzą klimat sprzyjający spokojnemu, bezstresowemu spędzaniu czasu w domowym zaciszu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.