Estońscy architekci w obronie małych miasteczek. Wystawa na La Biennale di Venezia

Estońscy architekci w obronie małych miasteczek. Wystawa na La Biennale di Venezia

Plac miejski w mieście Polva, zdj. Estońskie Centrum Architektury

Estońskie Centrum Architektury prezentuje wystawę Square! Positively shrinking, której kuratorami są Jiří Tintěra, Garri Raagmaa, Kalle Vellevoog, Martin Pedanik i Paulina Pähn. Wystawa znajdzie się w Pawilonie Estonii na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury La Biennale di Venezia.

Zapytani o cel swoich działań kuratorzy odpowiadają, że projekt będzie badał rolę wysokiej jakości przestrzeni miejskiej we wzmacnianiu rozwoju małych miasteczek zagrożonych wyludnieniem, a także wywoła debatę na temat tego mniej znanego aspektu urbanizacji. W powyższej narracji doskonale odnajduje się Estońskie Centrum Architektury, które od lat działa na rzecz zwiększenia świadomości tego, jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa wysokiej jakości architektura.

Od roku 2000 znacznie spadła liczba populacji większości niewielkich estońskich miast. Twórcy jako jeden z czynników wskazują fakt niedoinwestowania przestrzeni w mniejszych ośrodkach. Na projekcjach wideo, stworzonych przez grupę architektów, możemy obejrzeć niskiej jakości lokale mieszkalne, zniszczone i zapomniane przez władze budynki oraz opuszczone tereny przemysłowe. Wystawa nie pozostawi jednak widzów z poczuciem braku perspektyw, wręcz przeciwnie, przedstawi rozwiązania, które poprawią jakość życia ludności niewielkich ośrodków, a także wzmocnią poczucie przynależności.

„Przyczyny spadku liczby ludności są globalne, ale konsekwencje mają charakter lokalny. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem jest skupienie się na poprawie jakości życia ludności oraz wzmocnieniu lokalnej świadomości i tożsamości. Nasze przesłanie jest takie, że wysokiej jakości przestrzeń miejska może odegrać kluczową rolę w tym procesie , więc zaangażowani architekci mogą wiele zdziałać” – mówią twórcy wystawy Square! Positively shinking.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.