Exilmuseum projektu Dorte Mandrup

Exilmuseum projektu Dorte Mandrup

Exilmuseum, zdj. Dorte Mandrup

Duńskie studio architektoniczne Dorte Mandrup wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowego Exilmuseum w Berlinie w Niemczech. Nowe muzeum o powierzchni 6300 metrów kwadratowych powstanie w sąsiedztwie ruin historycznego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof w Berlinie, który odegrał wielką rolę w dziejach II wojny światowej.

Projekt Dorte Mandrup zawiera w sobie wyraźne nawiązania do historycznego kontekstu miejsca, w którym się znajduje. Dworzec Anhalter Bahnhof w świadomości zbiorowej Niemców i Europejczyków jest bowiem symbolem cierpień i trudów wojny oraz pomnikiem pamięci ofiar nazistów i dziesiątek milionów obywateli zesłanych do obozów koncentracyjnych i obozów pracy, a także przesiedleńców. Los tych ostatnich najsilniej zainspirował architektów z Dorte Mandrup. Jak twierdzą projektanci, podejmowanie tematu imigracji jest szczególnie istotne w obecnych czasach. 

Exilmuseum, zdj. Dorte Mandrup

„To fantastyczne uczucie pokonać najlepsze studia architektoniczne na świecie, ale najbardziej fantastyczną rzeczą jest uczestnictwo w tworzeniu miejsca, którego zadaniem jest wyjaśnienie tematu wygnania. Nigdy nie było tak naglące, jak obecnie, kiedy ponad 65 milionów ludzi jest zostało wypędzonych z własnych krajów” – mówią architekci.

Exilmuseum, zdj. Dorte Mandrup

Projekt skupi się na doświadczeniach związanych z wygnaniem i ludobójstwem. Ekspozycje przybliżą odwiedzającym historie ucieczki, wypędzenia i mordów podczas II wojny światowej, a także zbadają zjawisko imigracji w świecie powojennym oraz okresie po zburzeniu muru berlińskiego i upadku komunizmu w Europie.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.