FINN. Nowoczesne domki fińskie

FINN. Nowoczesne domki fińskie

FINN, zdj. SUPERGUT STUDIO

Pracownia architektoniczna SUPERGUT STUDIO prezentuje projekt domku FINN, budynku inspirowanego stylem prefabrykowanych domów sprowadzanych do Polski w latach 50. Projekt architektów z SUPERGUT łączy w sobie styl retro, skandynawską prostotę i domowe ciepło.

Historia domków fińskich w Polsce sięga pierwszych lat po II wojnie światowej. Mieszkańcy śląska, borykający się z problemem niewystarczającej liczby mieszkań w miastach i na ich obrzeżach, skupowali z Finlandii stosunkowo tanie, prefabrykowane drewniane domy. Ich niezwykła popularność w tamtym okresie zmieniła na stałe krajobraz śląskich miejscowości. To właśnie ta charakterystyczna powtarzalność zainspirowała architektów z pracowni SUPERGUT do stworzenia nowoczesnej interpretacji domku fińskiego.

Domki fińskie na Śląsku, zdj. SUPERGUT STUDIO

 

Swój projekt nazywają architekci doskonałą alternatywą dla życia w mieście. Proste, drewniane domy, dzięki użyciu prefabrykowanych elementów łatwe i szybkie do zbudowania (montaż zajmuje zaledwie kilka dni!) oraz wykończenia, zostały wyposażone w systemy energooszczędne. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie obniżają się koszty mediów. Niewielkie jednopiętrowe domki o dwuspadowym dachu skonstruowane są na planie kwadratu o powierzchni 81 metrów kwadratowych. Jego konstrukcja jest niezwykle prosta – w domu jest tylko jeden węzeł sanitarny, a sam szkielet zmontowany jest w taki sposób, by umożliwić inwestorowi dowolność w rozmieszczeniu i wielkości pomieszczeń.

FINN, zdj. SUPERGUT STUDIO

 

„ Prefabrykacja obejmuje wszystkie elementy domu: ściany zewnętrzne, ściany działowe, stropy, konstrukcja dachu. Najważniejszym elementem konstrukcji jest suszone komorowo drewno, czterostronnie strugane i fazowane, klasy KVH i BSH, posiadające certyfikat CE, co jest wyznacznikiem najwyższej jakości. Takie fabrycznie suche drewno jest odporne na odkształcenia i zachowuje stabilność wymiarową, nie wymaga impregnacji chemicznej, a proces suszenia zabezpiecza je przed wchłanianiem wilgoci i uodparnia na szkodniki. Czterostronne fazowanie i struganie drewna uodparnia je na działanie ognia” – mówią architekci z SUPERGUT STUDIO, podkreślając, jak ważne w ich projekcie była jakość surowców.

FINN, zdj. SUPERGUT STUDIO

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.