Fala. Wyjątkowy dom we Francji

Fala. Wyjątkowy dom we Francji

L'onde, zdj. Arba

W miasteczku Murat w na południu Francji powstał wyjątkowy dom mieszkalny, za którego projekt odpowiada studio Arba. Budynek został nazwany „L’onde”, czyli „Fala”. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi dachu. Do realizacji projektu architekci zaangażowali czworo lokalnych rzemieślników, którzy wnieśli do niego pierwiastek tradycji.

Inspiracją do stworzenia niezwykłego dachu był kształt dachów łupkowych, charakterystycznych dla dawnego budownictwa. Tego typu dachy z czasem wyginały się, tworząc wklęsły łuk. Tym sposobem dom znacznie różni się od budynków w okolicy, będąc jednocześnie architektonicznym hołdem dla historii regionu.

fala1
L'onde, zdj. Arba

Działania architektów nie miały jednak na celu jedynie stworzenia nowej, atrakcyjnej estetyki – forma budynku bowiem doskonale współgra z warunkami panującymi w Murat i ukształtowaniem terenu wokół. Strona wklęsła otwiera się na południe, aby wpuścić do wnętrz naturalne światło, strona wypukła jest natomiast barierą, która chroni dom od przejmująco zimnego wiatru północy.

 

fala2
L'onde, zdj. Arba

Warto zwrócić uwagę na przytulne i skromne wnętrze domu. Pomieszczenia ozdobione są meblami wykonanymi ze sklejki brzozowej. Większość powierzchni zachowała swój naturalny kolor, podkreślając bliski związek domu z naturą. Wyeksponowane są nie tylko drewniane elementy – nie osłonięto również elektrycznych kabli biegnących wzdłuż konstrukcji. Takie rozwiązanie udowadnia, że można stworzyć piękną i klimatyczną przestrzeń nawet bez wykończenia każdego detalu.

 

fala3
L'onde, zdj. Arba

źródło: designboom.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.