Forest Memorial. Cmentarz według Tomka Michalskiego

Forest Memorial. Cmentarz według Tomka Michalskiego

Forest Memorial, zdj. Tomek Michalski

Artysta i projektant Tomek Michalski zaprezentował światu koncept nowoczesnej nekropolii – miejsca pochówku dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia i wyznania. Organiczny, lecz współczesny koncept cmentarza w malowniczym otoczeniu lasu podkreśla przynależność człowieka do świata natury, a także wspólnotę ludzi wszystkich religii i narodowości.

Projekt Tomka Michalskiego to opowieść o tym, że wszyscy jesteśmy równi wobec śmierci i natury. Minimalistyczna i ascetyczna forma Forest Memorial pozostawia odwiedzającym ogromne pole do interpretacji – neutralne, geometryczne kształty nie nawiązują do żadnej z religii ani filozofii, dzięki czemu nekropolia otwarta jest zarówno dla osób przynależących do określonej wspólnoty, jak i dla ateistów czy agnostyków. Wyjątkowe położenie cmentarza w miejscu znacznie oddalonym od ludzi, pomiędzy starymi drzewami, sprzyja zadumie i wspomnieniom.

Forest Memorial, zdj. Tomek Michalski

Głównym założeniem projektu była naturalność. Michalski odchodzi od „tradycyjnych” interpretacji miejsc pamięci – ponurych, pełnych kamienia i betonu, ogrodzeń i sztucznej roślinności. Plac otaczający wysoki, drewniany budynek na urny nie zostanie w żaden sposób zabudowany – ściana pamięci, korespondująca kolorem z pniami otaczających ją drzew, wyrasta wśród nich, sprawiając wrażenie mistycznej, niemal organicznej formy. Jak powiedział odpowiedzialny za projekt artysta, ​​pochówek w nieskażonym cywilizacją lesie jest wyjątkowym hołdem dla zmarłego, a dla jego bliskich możliwością odzyskania równowagi dzięki ciszy, spokojowi i kontaktowi z naturą. 

Forest Memorial, zdj. Tomek Michalski

 

Forest Memorial, zdj. Tomek Michalski

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.