Francis Kéré z Nagrodą Pritzkera 2022

Francis Kéré z Nagrodą Pritzkera 2022

Francis Kéré, zdj. Eric Petersen

Diébédo Francis Kéré, znany jako Francis Kéré, otrzymał tegoroczną Nagrodę Pritzkera. Architekt urodzony w Burkina Faso jest również pedagogiem i działaczem społecznym. Laureat najbardziej prestiżowej nagrody w świecie architektury angażuje się w budowanie dobrobytu społeczności poprzez wykorzystanie lokalnych materiałów i odpowiadając na najpilniejsze potrzeby społeczności.

Poprzez projektowanie budynków, które uosabiają piękno, skromność, śmiałość i inwencję, a także dzięki integralności swojej architektury, Kéré z wdziękiem podtrzymuje przesłanie tej nagrody” – możemy przeczytać w uzasadnieniu napisanym przez organizatorów Pritzker Architecture Prize. Francis Kéré jest 51. zdobywcą tej prestiżowej nagrody. Jurorzy podkreślają, jak istotne w pracach architekta jest zaangażowanie społeczne.

„Mam nadzieję, że zmienię paradygmat, przekonam ludzi do spełniania marzeń i podejmowania ryzyka. To, że jesteś bogaty, nie oznacza, że powinieneś marnować posiadane materiały. A to, że jesteś biedny, nie oznacza, że nie powinieneś próbować tworzyć nowej jakości. Każdy zasługuje na jakość, każdy zasługuje na luksus i każdy zasługuje na wygodę. Jesteśmy ze sobą powiązani, a obawy związane z klimatem, demokracją i niedoborami produktów żyją po równo w nas wszystkich” – mówi architekt.

Francis Kéré urodził się w Gando w Burkina Faso w 1965 roku. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie pracuje nad poprawą życia i doświadczeń obywateli tych regionów świata, które najbardziej cierpią z powodu niedostatku lub trudnych warunków środowiskowych. „Musimy walczyć o jakość, aby poprawiać życie ludzi” – podkreśla zdobywca Pritzker Architecture Award 2022.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.