Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie

Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie

Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD

Studio architektoniczne MAD ukończyło prace nad swoim pierwszym osiedlem socjalnym, które składa się z dwunastu wygodnych budynków mieszkalnych. Poszczególne części kompleksu mieszkaniowego, który powstał w Pekinie, połączone są unoszącymi się nad ziemią chodnikami i wyjątkowym parkiem.

Osiedle Baiziwan powstało w pobliżu dzielnicy biznesowej we wschodnim Pekinie. Jest ono podzielone na sześć obszarów, w których znajdują się poszczególne bloki mieszkalne. Pomiędzy budynkami i dookoła nich znajdują się rozległe tereny zielone, z których mogą korzystać mieszkańcy kompleksu.

Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD

 

Celem projektu MAD było stworzenie otwartych, trójwymiarowych pionowych przestrzeni mieszkalnych z dostępem do obszarów wspólnych wypełnionych bujną roślinnością, która sprzyja odpoczynkowi i zdrowiu. Realizacja znanego biura udowadnia, że mieszkanie w niewielkim mieszkaniu nie musi wpływać negatywnie na samopoczucie. „[Projekt] bardzo różni się od mieszkań komercyjnych, wielkość mieszkania jest znacznie mniejsza w budownictwie socjalnym, ważne było również to, aby zminimalizować kosztu” – powiedział partner założyciel MAD, Ma Yansong. „Otwarcie kompleksu na otoczenie, zwiększenie przestrzeni zielonych i pionowy układ pomaga poczuć przestrzeń” – dodaje.

Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD

 

„W tym projekcie forma nie jest naszym priorytetem, gdyż chcemy przywrócić mieszkańcom różnorodne możliwości wykorzystania przestrzeni” – tłumaczy architekt. Przyznaje również, że w tego typu realizacjach od poziomu artystycznego ważniejsze są kwestie funkcjonalności i możliwie szybkiej budowy. „Zastosowanie prefabrykatów ograniczyło kształt i strukturę projektu, utrudniając stworzenie jakiejkolwiek formy artystycznej, ale pomogło przyspieszyć budowę”.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.