Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie
Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
Studio architektoniczne MAD ukoÅ„czyÅ‚o prace nad swoim pierwszym osiedlem socjalnym, które skÅ‚ada siÄ™ z dwunastu wygodnych budynków mieszkalnych. Poszczególne części kompleksu mieszkaniowego, który powstaÅ‚ w Pekinie, połączone sÄ… unoszÄ…cymi siÄ™ nad ziemiÄ… chodnikami i wyjÄ…tkowym parkiem.
Osiedle Baiziwan powstaÅ‚o w pobliżu dzielnicy biznesowej we wschodnim Pekinie. Jest ono podzielone na sześć obszarów, w których znajdujÄ… siÄ™ poszczególne bloki mieszkalne. PomiÄ™dzy budynkami i dookoÅ‚a nich znajdujÄ… siÄ™ rozlegÅ‚e tereny zielone, z których mogÄ… korzystać mieszkaÅ„cy kompleksu.
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
Celem projektu MAD byÅ‚o stworzenie otwartych, trójwymiarowych pionowych przestrzeni mieszkalnych z dostÄ™pem do obszarów wspólnych wypeÅ‚nionych bujnÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ…, która sprzyja odpoczynkowi i zdrowiu. Realizacja znanego biura udowadnia, że mieszkanie w niewielkim mieszkaniu nie musi wpÅ‚ywać negatywnie na samopoczucie. „[Projekt] bardzo różni siÄ™ od mieszkaÅ„ komercyjnych, wielkość mieszkania jest znacznie mniejsza w budownictwie socjalnym, ważne byÅ‚o również to, aby zminimalizować kosztu” – powiedziaÅ‚ partner zaÅ‚ożyciel MAD, Ma Yansong. „Otwarcie kompleksu na otoczenie, zwiÄ™kszenie przestrzeni zielonych i pionowy ukÅ‚ad pomaga poczuć przestrzeÅ„” – dodaje.
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
„W tym projekcie forma nie jest naszym priorytetem, gdyż chcemy przywrócić mieszkaÅ„com różnorodne możliwoÅ›ci wykorzystania przestrzeni” – tÅ‚umaczy architekt. Przyznaje również, że w tego typu realizacjach od poziomu artystycznego ważniejsze sÄ… kwestie funkcjonalnoÅ›ci i możliwie szybkiej budowy. „Zastosowanie prefabrykatów ograniczyÅ‚o ksztaÅ‚t i strukturÄ™ projektu, utrudniajÄ…c stworzenie jakiejkolwiek formy artystycznej, ale pomogÅ‚o przyspieszyć budowÄ™”.
Indyjska platforma Archais zaprasza architektów do udziaÅ‚u w konkursie The Cafe Interiors, którego przedmiotem jest wizja kawiarni, która pozwoli goÅ›ciom na doÅ›wiadczanie kontaktu z innymi ludźmi i otoczeniem.
Muzeum Sztuki w Filadelfii otworzy swoje podwoje dla zwiedzajÄ…cych już 7 maja tego roku. Obiekt przeszedÅ‚ ostatnio gruntownÄ… renowacjÄ™, za którÄ… odpowiada uznany architekt Frank Gehry. O ponownym otwarciu obiektu poinformowano na stronie internetowej Muzeum.
Studio ZUP-A prezentuje projekt domu jednorodzinnego poÅ‚ożonego w samym Å›rodku doliny Å›rodkowego Åšwidra – chronionego przez paÅ„stwo rezerwatu natury, w którym znajdujÄ… siÄ™ wyjÄ…tkowe okazy roÅ›linnoÅ›ci. Wbrew pozorom, byÅ‚ to czynnik, który wyraźnie wpÅ‚ynÄ…Å‚ na ostateczny wyglÄ…d projektu, architektów obowiÄ…zywaÅ‚y bowiem różnorodne ograniczenia zwiÄ…zane z dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o zachowanie różnorodnoÅ›ci biologicznej na tym szczególnym terenie.
Projekt autorstwa Weiss/Manfredi obejmie przebudowÄ™ budynku muzeum, parku Hannock oraz rezerwatu przyrody La Brea Tar Pits. Architekci rywalizowali z dwoma innymi studiami – Dorte Mandrup i Diller Scofidio + Renfro.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.