Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie
Funkcjonalność a forma. Pierwszy projekt osiedla socjalnego MAD w Pekinie
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
Studio architektoniczne MAD ukończyło prace nad swoim pierwszym osiedlem socjalnym, które składa się z dwunastu wygodnych budynków mieszkalnych. Poszczególne części kompleksu mieszkaniowego, który powstał w Pekinie, połączone są unoszącymi się nad ziemią chodnikami i wyjątkowym parkiem.
Osiedle Baiziwan powstało w pobliżu dzielnicy biznesowej we wschodnim Pekinie. Jest ono podzielone na sześć obszarów, w których znajdują się poszczególne bloki mieszkalne. Pomiędzy budynkami i dookoła nich znajdują się rozległe tereny zielone, z których mogą korzystać mieszkańcy kompleksu.
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
Celem projektu MAD było stworzenie otwartych, trójwymiarowych pionowych przestrzeni mieszkalnych z dostępem do obszarów wspólnych wypełnionych bujną roślinnością, która sprzyja odpoczynkowi i zdrowiu. Realizacja znanego biura udowadnia, że mieszkanie w niewielkim mieszkaniu nie musi wpływać negatywnie na samopoczucie. „[Projekt] bardzo różni się od mieszkań komercyjnych, wielkość mieszkania jest znacznie mniejsza w budownictwie socjalnym, ważne było również to, aby zminimalizować kosztu” – powiedział partner założyciel MAD, Ma Yansong. „Otwarcie kompleksu na otoczenie, zwiększenie przestrzeni zielonych i pionowy układ pomaga poczuć przestrzeń” – dodaje.
Osiedle socjalne w Pekinie, zdj. MAD
„W tym projekcie forma nie jest naszym priorytetem, gdyż chcemy przywrócić mieszkańcom różnorodne możliwości wykorzystania przestrzeni” – tłumaczy architekt. Przyznaje również, że w tego typu realizacjach od poziomu artystycznego ważniejsze są kwestie funkcjonalności i możliwie szybkiej budowy. „Zastosowanie prefabrykatów ograniczyło kształt i strukturę projektu, utrudniając stworzenie jakiejkolwiek formy artystycznej, ale pomogło przyspieszyć budowę”.
Najwyższe wyróżnienie w dziedzinie architektury zostało przyznane Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassalowi, założycielom francuskiej praktyki architektonicznej Lacaton&Vasal. Studio z powodzeniem funkcjonuje od przeszło trzydziestu lat i ma na koncie wiele świetnych projektów w Europie i na świecie.
Przestrzenie publiczne na całym świecie starają się wdrażać potrzebne środki bezpieczeństwa, by umożliwić obywatelom przebywanie za zewnątrz pomimo pandemii wirusa. Kreatywność projektantów i przedsiębiorców nie zna granic – widzieliśmy już specjalnie zaprojektowane miejskie ryneczki umożliwiające social distancing i niewielkie szklarnie, służące jako wydzielona strefa dla gości restauracji.
Plany Herzog & de Meuron dotyczące stadionu Chelsea Football Club na stadionie Stamford Bridge oficjalnie wygasły. Realizacja projektu została wstrzymana w roku 2018 z powodu braku funduszy.
National Capital Planning Commission zaakceptowało plany budowy 11th Street Park w stolicy Stanów Zjednoczonych. Most zaprojektowany przez kooperację biur architektonicznych ma stać się miejscem jednoczącym wszystkich mieszkańców miasta.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.