Futurystyczna kawa. Oryginalny projekt kapsuły eterycznej od Piotra Stapfa

Futurystyczna kawa. Oryginalny projekt kapsuły eterycznej od Piotra Stapfa

Kapsuła eteryczna, zdj. Qethereal

Piotr Stapf, architekt znany ze współpracy z markami gastronomicznymi, do których należy między innymi Columbus Coffee, przedstawia projekt kapsuły eterycznej do degustacji kawy. Obiekt przypadnie do gustu zarówno miłośnikom futurystycznego designu, jak i wielbicielom espresso.

Pomysł stworzenia kapsuły, która pozwoli na pełne smakowanie kawy w relaksującym, nowoczesnym otoczeniu należy do firmy Qethereal. Piotr Stapf, który ma na koncie liczne współprace z markami gastronomicznymi, podjął się rozwinięcia konceptu i nadania mu artystycznego wyrazu.

Kapsuła eteryczna, zdj. Qethereal

 

„Bardzo chętnie podjąłem wyzwanie stworzenia kapsuły eterycznej, tym bardziej, że urządzenie będzie pierwszym takim na świecie. Kapsuła połączy to, co cenię najbardziej – nowoczesne rozwiązania architektoniczne i kawę. Niesamowita jest też sama wartość edukacyjna projektu, bo stworzy on możliwość poznania szczegółów naparu, jakich zwykle nie jesteśmy w stanie dostrzec, a wejście do kapsuły będzie czymś magicznym. Cieszę się, że mogę być częścią międzynarodowego zespołu realizującego projekt, który już od początku wykracza poza dotychczasowe bariery wyobraźni” – mówi autor projektu.

Kapsuła eteryczna, zdj. Qethereal

 

W zaprojektowanej przez Stapfa kapsule, którą porównać można do kapsuły floatingowej, degustujący będą mogli wyostrzyć zmysły smaku i powonienia dzięki ograniczeniu dwóch innych – słuchu i wzroku. Niemal całkowicie ciemne, spokojne wnętrze kabiny pozwoli wielbicielom kawy na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń. Dla chętnych przewidziane będą również kursy smakowania kawy, podczas których dowiedzą się, na które aspekty tego wyjątkowego trunku powinni zwracać uwagę.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.