Galeria wrośnięta w ziemię. Niezwykły projekt w Adelaide

Galeria wrośnięta w ziemię. Niezwykły projekt w Adelaide

Heysen Art Gallery, zdj. Secchi Smith/Shonetta

Pasmo sukcesów studia architektonicznego Snøhetta zdaje się nigdy nie kończyć. Praktyka, której oryginalne i odważne projekty od lat święcą triumfy na całym świecie, została zaproszona do współpracy przy tworzeniu Galerii Sztuki Heysen w Adelaide. Zaprojektowana przez architektów z Snøhetta konstrukcja nawiązuje bliską, organiczną relację z otoczeniem.

W nowej galerii sztuki wystawiane będą prace jednych z najbardziej szanowanych australijskich artystów – Hansa i Nory Heysenów. Projekt Snøhetta został wybrany spośród dziewięciu innych propozycji. Jury urzekła widoczna w wizji norweskiej praktyki staranna analizę krajobrazu. Architekci stworzyli budynek, który zdaje się być „wrośnięty w ziemię”. Jego organiczny charakter łagodzą przeszklenia, dzięki którym wnętrza wbitej w ziemię struktury będą dobrze doświetlone. Wewnątrz znajdą się galeria, restauracja oraz magazyny dzieł sztuki. Prace budowlane mają ruszyć już w tym roku.

Heysen Art Gallery, zdj. Secchi Smith/Shonetta

 

„Umieszczenie dzieł Heysenów w tej oszałamiającej, bliskiej ziemi strukturze, położonej pośród pięknych wzgórz Adelaide, jest swoistym hołdem dla regionu Południowej Australii. Chcielibyśmy, aby inwestycja stała się australijskim odpowiednikiem ogrodu Moneta w Hahndorf” – mówi prezes Fundacji Heysen, James Sexton.

Przez lata działalności architektonicznej praktyka Snøhetta zdobyła bogate doświadczenie w projektowaniu obiektów artystycznych i kulturalnych. Do najciekawszych budynków, zrealizowanych według wizji Norwegów należą między innymi budynek Norweskiej Opery Narodowej i Baletu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco czy Wielka Opera w Szanghaju.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.