Golden Lusail. Złoty stadion w Katarze

Golden Lusail. Złoty stadion w Katarze

Lusail Stadium, zdj. Foster + Partners

Brytyjskie Studio Foster + Partners ujawniło projekt stadionu Golden Lusail w Katarze, w którym odbędzie się finał Pucharu Świata FIFA 2022. Stadion został oficjalnie zainaugurowany 9 września meczem między mistrzami Saudyjskiej Pro Ligi Al Hilal SFC i ligi egipskiej - Premier League Zamalek.

Zaprojektowany przez Foster + Partners we współpracy z inżynierem strukturalnym Arup i architektem sportowym zaludnionym, stadion, który pomieści 80 tys. widzów znajduje się na północ od stolicy Katari Doha w Lusail. Obiekt, który wyróżnia się wyjątkową złotą fasadą, ma być nowym symbolem miasta. „Naszą ambicją było stworzenie uderzającej, ale prostej formy, która odzwierciedla funkcję budynku, dobrze współgra z klimatem Kataru i podkreśla teatralność wydarzeń sportowych” - powiedział Luke Fox z Foster + Partners.

Lusail Stadium, zdj. Foster + Partners

 

Oryginalna forma stadionu nawiązuje do tradycyjnej sztuki islamskiej, a także lokalnych tradycji architektonicznych. Trójkątne otwory w złotej fasadzie odwołują się do struktury stadionu i tworzą perforowany ekran, który umożliwia dostęp światła do wnętrza.

Lusail Stadium, zdj. Foster + Partners

 

„Korzystając z doświadczenia rewitalizacji stadionu Wembley z jego kultowym łukiem, jesteśmy niesamowicie dumni z tego, że stworzyliśmy wyjątkowy, rozpoznawalny symbol Kataru jako gospodarza Pucharu Świata FIFA” – mówi Angus Campbell, starszy partner w studiu Foster + Partners.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.