Brytyjskie Studio Foster + Partners ujawniło projekt stadionu Golden Lusail w Katarze, w którym odbędzie się finał Pucharu Świata FIFA 2022. Stadion został oficjalnie zainaugurowany 9 września meczem między mistrzami Saudyjskiej Pro Ligi Al Hilal SFC i ligi egipskiej - Premier League Zamalek.
Zaprojektowany przez Foster + Partners we współpracy z inżynierem strukturalnym Arup i architektem sportowym zaludnionym, stadion, który pomieści 80 tys. widzów znajduje się na północ od stolicy Katari Doha w Lusail. Obiekt, który wyróżnia się wyjątkową złotą fasadą, ma być nowym symbolem miasta. „Naszą ambicją było stworzenie uderzającej, ale prostej formy, która odzwierciedla funkcję budynku, dobrze współgra z klimatem Kataru i podkreśla teatralność wydarzeń sportowych” - powiedział Luke Fox z Foster + Partners.
Oryginalna forma stadionu nawiązuje do tradycyjnej sztuki islamskiej, a także lokalnych tradycji architektonicznych. Trójkątne otwory w złotej fasadzie odwołują się do struktury stadionu i tworzą perforowany ekran, który umożliwia dostęp światła do wnętrza.
„Korzystając z doświadczenia rewitalizacji stadionu Wembley z jego kultowym łukiem, jesteśmy niesamowicie dumni z tego, że stworzyliśmy wyjątkowy, rozpoznawalny symbol Kataru jako gospodarza Pucharu Świata FIFA” – mówi Angus Campbell, starszy partner w studiu Foster + Partners.
Studio architektoniczne Populous zdobyło zgodę na budowę areny MSG Sphere, która po ukończeniu zyska miano największego obiektu tego typu w Londynie. Oryginalna, okrągła konstrukcja stanie we wschodnim Londynie, w pobliżu Parku Olimpijskiego.
Grupa Bjarke Ingels przedstawia projekt Västerås Travel Center, węzła komunikacyjnego, łączącego kilka funkcji w ramach jednego spójnego obiektu architektonicznego. Lekka konstrukcja budynku zostanie zwieńczona pofalowanym dachem.
Praktyka architektury i urbanistyki, firma SeARCH przedstawiła projekt nowej inwestycji, która powstanie w amsterdamskim Haveneiland. Przy realizacji projektu zespół będzie współpracował z instytucją Amstelring, specjalistą ds. Zrównoważonego rozwoju DGMR oraz specjalizującą się w zrównoważonym budownictwie firmą Apollo Zorgvastgoedfonds.
Skromna forma, ciemna elewacja… czy tak proste połączenie może być przepisem na luksusową rezydencję? Najwyraźniej tak. Zespół projektowy z JABRAARCHITECTS zadziałał zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej, i trzeba przyznać, że wyszło im to na dobre. Nowy projekt domu w Izabelinie zachwyca harmonią kształtów i jakością materiałów widoczną już na pierwszy rzut oka.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.