Gomila. Wyjątkowy projekt w dzielnicy kultury i muzyki

Gomila. Wyjątkowy projekt w dzielnicy kultury i muzyki

Gomila, zdj. MVRDV

Biura architektoniczne MVRDV i GRAS ogłosiły zakończenie budowy pięciu z siedmiu budynków projektu Gomila w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Kompleks mieszkaniowy pierwotnie składał się z czterech budynków, do których dodano trzy nowe. Nowy projekt dostarczy miastu 60 nowych mieszkań i dziesiątki metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych.

Głównym celem projektu jest przebudowa zabytkowej dzielnicy El Terreno i nadanie jej nowego charakteru. Dzielnica, w której znajdują się kultowe kluby muzyczne, które swojego czasu gościły najlepszych muzyków rockowych i bluesowych na świecie, zmieni się w tętniącą życiem i zrównoważoną dzielnicę mieszkaniową.

Gomila, zdj. MVRDV

 

Pierwsza faza rewitalizacji obejmowała renowację placu Gomila według projektu architekta Pere Nicolau z 1979 roku oraz budowę malowniczych, niezwykle charakterystycznych czerwonych kamienic. Oprócz konserwacji i rewitalizacji obiektów, projekt koncentruje się również na zintegrowaniu funkcji mieszkalnej, rozrywkowej oraz handlowej.

Gomila, zdj. MVRDV

 

Jeden z nowych budynków, nazwany Las Fabri-Casas, zbudowany jest z bloków ze sprasowanej ziemi. Charakterystyczną cechą budowli są niebieskie ceramiczne elewacje i dach nawiązujący do architektury śródziemnomorskiej. „Gomila to ekscytujący projekt architektoniczny – każdy z siedmiu budynków może występować samodzielnie, jako indywidualny projekt, a jednocześnie są one wyjątkowym zespołem, który wprowadza do Gomili nową jakość” – mówi Jacob van Rijs z MVRDV.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.