Grodzieńska 19. Klimatyczna inwestycja autorstwa TZA

Grodzieńska 19. Klimatyczna inwestycja autorstwa TZA

Grodzieńska 19, zdj. TZA

Projekt bloków przy ulicy Grodzieńskiej 19 w Warszawie, wykonany przez architektów z pracowni TZA zyskał już poklask jury Konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w 2019 roku. Dziś nad nowoczesnym projektem prowadzone są już zaawansowane prace budowlane. To, co odróżnia powstające osiedle mieszkaniowe od innych to jego wyjątkowy klimat, nawiązujący do historii miejsca, w którym się znajduje.

Plac budowy przy ulicy Grodzieńskiej na warszawskiej Pradze znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym od lat 20. XX wieku funkcjonowała Fabryka Mydła i Świec Adamczewski i S‑ka. Architekci przyznają jednak, że choć starali się zaczerpnąć kilka szczegółów z oryginalnego budynku, to fabryka sama w sobie nie stanowiła dla nich mocnego punktu odniesienia. Dużo wnikliwiej jednak przyjrzeli się historii całej dzielnicy.

Grodzieńska 19, zdj. TZA

 

„Skupiliśmy się na tym, żeby zaprojektować współczesny obiekt, który z szacunkiem będzie odnosił się do kontekstu, poprzez nawiązanie skalą do pierzei ulicy, użycie materiałów charakterystycznych dla poprzemysłowego dziedzictwa Pragi i ukształtowanie otwartego podwórza, który — mamy nadzieję — będzie atrakcyjną przestrzenią sąsiedzką” – mówi Aleksandra Targońska z pracowni TZA w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Grodzieńska 19, zdj. TZA

 

Architektka opowiada również o tym, jak studio poradziło sobie ze zmieszczeniem trzech budynków wielorodzinnych na stosunkowo niewielkiej działce. Postanowiono ułożyć je w kształt litery L, dzięki czemu wszystkie bloki zmieściły się na parceli, a znajdujące się w nich mieszkania będą odpowiednio nasłonecznione.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.