Architekci ze studia Sou Fujimoto prezentują ukończoną renowację historycznego hotelu w Maebashi w Japonii. Obiekt, działający od lat 70. i zamknięty w roku 2008, został odnowiony na zlecenie lokalnego biznesmena. Renowacja znanego studia przywróciła budynkowi naturalny kontekst.
Projektując Heritage Tower, architekci z Sou Fujimoto Architects kierowali się wizją zleceniodawcy, Jina Tanakiego. Tanaki pragnął stworzyć w dawnym hotelu prawdziwy „salon miasta”, czyli miejsce, w którym spotykają się mieszkańcy miasta, aby spędzić wspólnie czas i prowadzić efektywny dialog. „Czuliśmy, że potrzeba drastycznej interwencji, aby wydobyć prawdziwy potencjał tego miejsca, dlatego też już na samym początku procesu projektowania zdecydowaliśmy się rozebrać ściany i podłogi na wszystkich czterech kondygnacjach, aby stworzyć gigantyczne atrium” – opowiadają architekci.
Na parterze budynku znajduje się recepcja hotelu, restauracja i przestrzeń wspólna, zaś na wyższych piętrach umieszczono pokoje hotelowe, w tym cztery wyjątkowe apartamenty dla gości specjalnych. Wnętrza ozdobiono licznymi roślinami i gustownymi, skromnymi meblami, które doskonale komponują się z surowymi, betonowymi ścianami. Stojąc w atrium, można dostrzec wszystkie kondygnacje hotelu – kolejne piętra przecinane są betonowymi belkami, zaś w dachu umieszczono świetliki, dzięki którym wnętrze jest jasne i optymistyczne.
Inwestorowi i architektom zależało na tym, aby budynek zdobiły wyjątkowe dzieła sztuki nowoczesnej. Fasada została ozdobiona typograficzną grafiką Lawrence’a Weinera, zaś w atrium umieszczono instalację świetlną argentyńskiego artysty Leandro Erlicha.
Gmina Mikołów zaprasza architektów do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu, z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz informacjami zawierającymi wstępne rozwiązania, techniczne, technologiczne i kosztowe.
Platforma uni zaprasza do udziału w konkursie na projekt kapsuły relaksacyjnej. Konkurs Solace poszukuje oryginalnych, nowoczesnych pomysłów za zagospodarowanie jak najmniejszej prywatnej przestrzeni.
Jury konkursu na projekt opery w Shenzhen ogłosił werdykt. Zwyciężyła propozycja nazwana Light of the Sea autorstwa praktyki architektonicznej Ateliers Jean Nouvel. Opera odbiega od tradycyjnej formy budynków kulturalnych, otwierając się na morski krajobraz. Light of the Sea zostało okrzyknięte „arcydziełem, w którym muzyka spotyka się z morzem”. Zwycięska propozycja została wybrana z blisko 100 zgłoszeń z 14 krajów.
Przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach powstanie biurowiec zainspirowany stylem modernistycznym. Budynek o nazwie Moderna nawiązując estetyką do tak zwanych śląskich „żyletkowców”, odda hołd architekturze właściwej dla miasta i regionu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.