Home of Chocolate. Projekt nowej siedziby firmy Lindt

Home of Chocolate. Projekt nowej siedziby firmy Lindt

Home of Chocolate, zdj. Walter Mair

Studio architektoniczne Christ & Gantenbein ukończyło budowę muzeum czekolady Lindt nieopodal siedziby firmy w szwajcarskim mieście Kilchberg nad Jeziorem Zuryskim. W muzeum znajdą się eksponaty i dokumenty opowiadające historię marki Lindt, a także samej czekolady.

Pracownia architektoniczna Christ & Gantenbein z Bazylei zaprojektowała muzeum z prostą fasadą z czerwonej cegły, pasującą do otaczających go historycznych budynków fabrycznych. Fasada wejściowa budynku w kształcie prostopadłościanu została obłożona białą glazurowaną cegłą i ukształtowana w łuk. „Przez tę krzywiznę budynek staje się w jakiś sposób monumentalny. Kształt jest dodatkowo jest podkreślony przez zmianę materiału” – mówią architekci ze studia Christ & Gantenbein.

Home of Chocolate, zdj. Walter Mair

 

Muzeum jest rozmieszczone wokół dużego atrium o imponujących 64 metry długości, 15 metrów wysokości i 13 metrów szerokości. W jego centrum znajduje się największa na świecie, mierząca ok. 9 metrów, fontanna czekoladowa w kształcie pralinki. Forma została zwieńczona ogromną trzepaczką.

Home of Chocolate, zdj. Walter Mair

 

Atrium otaczają spiralne schody, okrągłe słupy nośne i okrągłe balkony. W obłych kształtach architekci oddali delikatność i słodycz, która kojarzy się z czekoladą. Dzięki temu obiekt będzie spójny, oryginalny i fascynujący dla zwiedzających.

„Stworzyliśmy projekt z pewnym napięciem; napięciem, które widać w architektonicznej odrębności elementów definiującym wnętrze, których charakter znajduje się pomiędzy klasyczną wielkością a stylem idustrialnym” – mówi współzałożyciel Christ & Gantenbein, Emanuel Christ.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.