Polska praktyka architektoniczna FrantaGroup, na której czele stoi architekt Maciej Franta przedstawia projekt Hotelu Wisła w Beskidzie Śląskim. Inspiracją do stworzenia wizji kompleksu wypoczynkowego była lokalna architektura.
Głównym pomysłem projektowanego obiektu było odejście od dotychczasowego projektowania współczesnych hoteli w Beskidzie Śląskim i takie wpisanie obiektu w krajobraz, aby przy jednoczesnym spełnieniu rozbudowanego programu nie zdominował on przeskalowaniem kontekstu miejsca oraz piękna otaczającego krajobrazu. Z tego powodu postanowiliśmy odejść od formy skoncentrowanego budynku w jednej mocnej bryle na rzecz rozbitej w moduły zrównoważonej architektury zespołu pawilonów hotelowych” – piszą architekci.
Hotel Wisła, zdj. FrantaGroup
Forma pięciu pawilonów składających się na kompleks Wisły czerpie inspiracje z tradycyjnych drewnianych chat, które są ważnym elementem górskich krajobrazów i lokalnej kultury. Projekt FrantaGroup reinterpretuje archetypiczny górski domek w nowoczesny sposób.” […] Architekturę pawilonów zaproponowaliśmy jako współczesną syntezę kubatury drewnianej architektury regionalnej nacechowanej skosami, drewnem oraz proporcją i powiązanie jej funkcjonalnie podziemną kondygnacją przykrytą zielonym dachem w formie multifunkcyjnej łąki” – opisują swój projekt jego twórcy.
Hotel Wisła, zdj. FrantaGroup
W pięciu budynkach zaproponowanych przez FrantaGroup znajdzie się aż dwieście apartamentów o niezwykle wysokim standardzie. Przemyślane rozplanowanie przestrzeni będzie sprzyjać dobremu doświetleniu każdego z nich, ponadto z okien wszystkich pokoi roztaczać się będzie widok na malownicze otoczenie. Oprócz apartamentów w kompleksie znajdą się restauracja, kawiarnia, strefa spa, szereg przestrzeni rekreacyjnych, salki dla dzieci oraz tarasy widokowe. Nieopodal obiektu znajdują się między innymi stoki narciarskie oraz bulwary wiślane z ścieżkami spacerowymi oraz rowerowymi. Dzięki bliskości lokalnych atrakcji goście Hotelu Wisła będą mieli wszystkie lokalne atrakcje w zasięgu ręki.
Rumuńskie Stowarzyszenie Architektów, Oddział Transylwański OAR oraz władze miasta Kluż-Napoka, a także Uniwersytet Babeș-Bolyai ogłaszają rozpoczęcie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu na projekt kampusu naukowego Science Campus Cluj – Napoca. Obiekt ma być nowym centrum edukacji i innowacji w regionie.
Stefano Boeri Architetti prezentuje ukończony projekt szkoły i centrum społeczności w Tiranie, które będzie służyć osobom w każdym wieku o każdej porze dnia i każdego dnia roku. W ciągu dnia budynek pełnić będzie funkcję edukacyjną, zaś w weekendy i święta – miejsca rekreacji i spotkań. Inwestycja powstała w ramach programu Tiarna 2030, który ma na celu m.in. poprawę warunków w szkołach.
Od połowy września można oddawać głosy na najlepszą realizację architektoniczną w Warszawie. Z dziesiątek obiektów nominowanych w sześciu kategoriach - Architektura użyteczności publicznej, Architektura komercyjna, Architektura mieszkaniowa, Nowe życie budynków, Projektowanie przestrzeni publicznej, Wydarzenie architektoniczne – głosami publiczności zostaną wybrane najlepsze.
Jeden z najwybitniejszych architektów Iraku zmarł 10 kwietnia w Londynie na skutek powikłań po COVID-19. Chadirji dożył 93 lat i pozostawił po sobie olbrzymi dorobek, w tym ponad 100 zrealizowanych projektów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.