Jak długo architekt tworzy projekt

Jak długo architekt tworzy projekt

Większość osób ma bezpośrednią styczność z architektem przy budowie własnego domu. Inwestorzy prywatni mają dwie możliwości – mogą zdecydować się na stworzenie indywidualnego projektu budowli lub wybrać gotowy dom z katalogu. W tym drugim przypadku często będzie jednak potrzebna adaptacja do indywidualnych potrzeb, która również wymaga pomocy architekta. Co jednak wybrać, jeśli zależy Ci na czasie? Jak długo architekt tworzy projekt?

Projekt gotowy czy indywidualny – co wybrać?

Decyzja o tym, jaki powinien być Twój dom to jeden z najtrudniejszych etapów procesu inwestycyjnego. Biura architektoniczne udostępniają swoim klientom katalogi, w których znajdują się tysiące gotowych projektów. Wybór może być bardzo trudny – szczególnie, jeśli nie masz określonych wymagań co do stylu budynku czy też jego konstrukcji (parterowy, piętrowy). Często jednak okazuje się, że żaden z dostępnych projektów nie spełnia Twoich wymagań w stu procentach lub nie nadaje się do postawienia na danej działce. Co wtedy? Można zdecydować się na adaptację lub stworzenie nowego projektu od podstaw.

Projekt gotowy (nawet ten adaptowany, jeśli nie przeprowadza się zbyt wielu zmian) to przede wszystkim znacznie krótsze oczekiwanie na rozpoczęcie budowy. Wielu inwestorów cieszy się też z możliwości skorzystania z gotowego kosztorysu i zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Takie projekty często są też zoptymalizowane pod kątem taniej i szybkiej budowy.

Projekt indywidualny to jednak jedyna możliwość, by zamieszkać w domu marzeń. W tym przypadku możesz swobodnie decydować o wszystkich stosowanych rozwiązaniach, a architekt pomoże Ci skonkretyzować oczekiwania i zawrzeć je w projekcie. Wydłuża to jednak czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy.

Ralph Russell Tinkham, projekt Split Rock Lighthouse,
Ralph Russell Tinkham [Public domain]

Współpraca z architektem – jak długo architekt robi projekt?

Stworzenie projektu architektonicznego od podstaw to bardzo wymagające zajęcie, dlatego taka praca musi potrwać. Współpracując z architektem, trzeba liczyć, że sam proces projektowy zajmie od kilku tygodni do nawet roku. Często nawet adaptacja wiąże się z kilkumiesięczną pracą. To dlatego, że rozkłada się ona na kilka etapów. Najpierw należy przedstawić architektowi swoje oczekiwania, na których podstawie tworzy on wstępne koncepcje. Z reguły inwestorowi przedstawia się kilka wariantów, by mógł wybrać najodpowiedniejszy. Następnie sporządza się bardziej szczegółowy projekt. Potem następuje czas na uwagi i poprawki. Ten etap zwykle trwa najdłużej. Dopracowanie projektu do perfekcji może być bardzo trudne – szczególnie, jeśli inwestor ma problem z podejmowaniem decyzji lub ciągle zmienia zdanie. To dlatego chcąc wybudować dom na podstawie indywidualnego projektu, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Długa praca nad projektem zaowocuje jednak jego perfekcyjnym dopracowaniem i dopasowaniem do wymagań inwestora.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.