Jak zarabia architekt w Europie

Jak zarabia architekt w Europie

Architekt to zawód, który umożliwia podjęcie pracy na terenie całej Europy. Jak warto podkreślić – często bardzo dobrze płatnej pracy. Tymczasem w kraju jest to zawód uważany za prestiżowy, ale często nie idą za tym wysokie zarobki czy status społeczny. Decyduje o tym m.in. przesycenie rynku, na którym jest bardzo wielu dobrych specjalistów oraz jeszcze więcej kandydatów do tego miana. Czy warto wyjechać za granicę, będąc architektem i na jakie zarobki można liczyć?

Zarobki architektów w Polsce

Aby omawiać kwestie zasadności podejmowania przez architektów pracy za granicą, warto uzmysłowić sobie, ile może zarobić ten specjalista w Polsce. Warto jednak pamiętać, że wszelkie średnie dane nie są miarodajne, ponieważ różnica pomiędzy pensją architekta bez uprawnień, tuż po studiach a uprawnionego specjalisty z kilkunastoletnim stażem są ogromne. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę miejsce pracy. Wyższe zarobki z reguły można uzyskać w większych miastach oraz dużych firmach (chyba że kieruje się własną działalnością).

Według najnowszych danych średnia pensja architekta w naszym kraju to ok. 2735 zł netto. To więc niewiele, szczególnie biorąc pod uwagę konieczność ukończenia trudnych, 5-letnich studiów i ciągłego dokształcania się oraz dużą odpowiedzialność. Ponadto aż 25% architektów zarabia mniej niż 2145 zł netto – to w znacznej mierze świeżo upieczeni inżynierowie. Najlepiej zarabiający mogą liczyć na pensje przewyższające nawet 10000 zł, jednak niełatwo dojść do tego poziomu. W międzyczasie zwykle trzeba też przez wiele lat pracować za znacznie niższe stawki. Nic więc dziwnego, że architekci często interesują się pomysłem wyjazdu za granicę.

Norman Foster,
Jeden z "najdroższych" europejskich architektów,
Hogne (talk)Norman_Foster [CC BY-SA 2.5]

Ile zarabiają architekci w Europie?

To nieprawda, że na zachodzie Europy panuje istne Eldorado, a każdemu żyje się łatwo. Jednak mając wykształcenie architektoniczne, dość łatwo znaleźć tam dobrze płatną pracę. Polscy specjaliści są cenieni w krajach zachodnich ze względu na gruntowne wykształcenie, pracowitość i duże ambicje. Dlatego pracodawcy spoglądają na nich przychylnie. Jak zarabia architekt w Europie? Podobnie jak w Polsce początkowo trzeba liczyć się z nieco niższą pensją, jednak średnie wyniki są bardzo obiecujące. Wg badań przeprowadzonych w 2015 roku architekci w krajach UE mogą liczyć na roczne zarobki wynoszące od niecałych 6 tys. euro (Rumunia) do ponad 60 tys. Najlepsze zarobki można uzyskać kolejno w: Danii, Luksemburgu, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii, Niemczech, Irlandii (wszędzie powyżej 45 tys. euro rocznie). Nawet biorąc pod uwagę wskaźnik siły nabywczej, umożliwia to znacznie wyższy poziom życia niż w kraju.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.