Jeden dom, dwie rodziny. Ekologiczny projekt od mech.build

Jeden dom, dwie rodziny. Ekologiczny projekt od mech.build

Ekologiczny dom dla dwóch rodzin, zdj. mech.build

Anna Zawadzka‑Sobieraj i Jan Dowgiałło prezentują projekt ekologicznego, nowoczesnego domu, w którym będą mogły zamieszkać dwie rodziny.

Budynek, nazwany Ekologicznym domem dla dwóch rodzin, został zlecony przez dwie zaprzyjaźnione ze sobą pary, które zapragnęły zamieszkać w bliskim sąsiedztwie. Minimalistyczny budynek został zaprojektowany tak, aby w jak największym stopniu sprzyjać środowisku, a także zdrowiu jego mieszkańców. Prosta bryła na planie prostokąta z dwuspadowym dachem została podzielona na dwie części, które łączy wspólny salon, co pozwoli zaprzyjaźnionym rodzinom na częste spędzanie czasu razem przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i prywatności każdej z nich.

Ekologiczny dom dla dwóch rodzin, zdj. mech.build

 

„Pierwsza, czująca się dobrze w przestrzeniach ze skosami, zajęła większą część poddasza, na którym zmieściło się także miejsce do pracy i spotkań. Zrezygnowała z własnej kuchni na rzecz stałego korzystania z części wspólnej. Druga para potrzebowała możliwości przyjęcia gości i odcięcia się od świata — stąd w jej części znalazł się niewielki aneks kuchenny i ograniczona została ilość okien na parterze” – opowiada Jan Dowigałło.

Ekologiczny dom dla dwóch rodzin, zdj. mech.build

 

„Filozofia współdzielenia przestrzeni, pozwalająca na zminimalizowanie kosztów budowy i eksploatacji oraz wpływu na środowisko, pozwoliła pomieścić wszystkie niezbędne funkcje na niewielkiej powierzchni. Takie podejście wymaga dużego wzajemnego zaufania od mieszkańców, jednak przyjaźniące się od lat rodziny nie miały wątpliwości w tej kwestii. Niemało czasu zajęło pomieszczenie wszystkich przestrzeni osobistych i wspólnych w niewielkiej bryle, a dom skurczył się w procesie projektowym prawie o połowę względem pierwotnej wersji. Instalacje udało się zmieścić w szczycie dachu, bez marnowania powierzchni użytkowej” – piszą architekci w rozmowie z portalem Architekura i Biznes.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.