Imponująca wystawa prac Jerzego Staniszkisa w warszawskim Muzeum Plakatu

Imponująca wystawa prac Jerzego Staniszkisa w warszawskim Muzeum Plakatu

Jerzy Staniszkis, Detroit - Florence - Warsaw | Detroit - Florencja - Warszawa, 1984 (zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie)

Wystawa Jerzy Staniszkis. Architekt – grafik dostępna jest dla zwiedzających od 28 czerwca w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie przy ulicy St. Kostki Potockiego 10/16. 

Dzięki zaangażowaniu oraz życzliwości dzieci architekta - Jana i Hanny oraz Joanny Jaszuńskiej wystawa Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik imponuje bogactwem oraz różnorodnością prezentowanych zbiorów, pochodzących głównie z archiwów rodzinnych oraz z kolekcji Muzeum Plakatu.

Jerzy Staniszkis, Wnętrze budynku ambasady Republiki Iraku w Bejrucie,
1960-1961 (zbiory rodzinne)

Podczas przemierzenia jednopiętrowej sali wystawienniczej znajdującej się w drugim, mniejszym budynku Muzeum natrafimy na m.in. grafiki użytkowe i artystyczne, intrygujące projekty architektoniczne, studia rysunkowe z zakresu architektury wnętrz i wystawiennictwa oraz na kolekcję plakatów.

Jerzy Staniszkis, 50 lat filmu francuskiego.
Muzeum Narodowe w Warszawie, 1947
(zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie)
Jerzy Staniszkis, Wystawa RAF.
Muzeum Narodowe w Warszawie, 1945
(zbiory Muzeum Plakatu w Wilanowie) 

Prace, pochodzące z różnych okresów twórczych Staniszkisza, obrazują niezwykłą wszechstronność architekta, który - dzięki konfrontowaniu zagadnień problemowych z dziedziny architektury oraz grafiki - wypracował własny, niepodrabialny styl. 

Jerzy Staniszkis, Pegaz, 1962 (zbiory rodzinne)

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 8 września 2019 r. Jej kuratorem jest p. Izabela Iwanicka. 

Plakat promujący wystawę Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik,
proj. Paweł Ryżko

Źródło tekstu oraz fotografii: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa. Serdecznie dziękujemy. 

Jerzy Staniszkis (1914-2009) - architekt, grafik, projektant architektury wystawienniczej, mebli i wnętrz oraz pomników, wykładowca akademicki uczelni polskich i zagranicznych. Należał do przedwojennego środowiska Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmował się działalnością graficzną - zdobywając już przed 1939 r. nagrody na konkursach krajowych i zagranicznych. Po wojnie projektował m.in. dla Biura Odbudowy Stolicy. Jest autorem plakatów m.in. do wystaw w Muzeum Narodowym w Warszawie w latach 40. XX w. Wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Bagdadzie, a od wczesnych lat 60. XX w. był związany z Uniwersytetem w Detroit jako wykładowca. Twórca nowatorskiego programu wymiany studentów pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej a Szkołą Architektury Uniwersytetu w Detroit. Do Polski powrócił na stałe w 1993 r. Zmarł 17 marca 2009 w Warszawie. 

Wnętrze wystawy Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik,
foto. redakcja Architectu.pl
Wnętrze wystawy Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik,
foto. redakcja Architectu.pl
Wnętrze wystawy Jerzy Staniszkis. Architekt - grafik,
foto. redakcja Architectu.pl
Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.