Jian Mu. Niezwykła wieża w Chinach

Jian Mu. Niezwykła wieża w Chinach

Jian Mu, zdj. Carlo Ratti Associati

Studio architektoniczne Carlo Ratti Associati opublikowało projekt 218-metrowego wieżowca, który stanie w dzielnicy biznesowej Shenzhen w Chinach. Na fasadzie budynku pojawi się zróżnicowana biologicznie zieleń, która zapewni naturalną „klimatyzację” wnętrzom, a także ozdobi okolicę.

Wieża Jian Mu zajmie ostatnią dostępną działkę budowlaną w biznesowej dzielnicy Shenzhen, stanowiąc dopełnienie doskonale przemyślanej, nowoczesnej panoramy. 51-piętrowy budynek przeznacza aż 10 000 metrów kwadratowych na uprawę zróżnicowanych roślin. Zieleń uprawiana będzie nowoczesną metodą. Rolnictwo hydroponiczne polega na nawożeniu roślin przy użyciu mineralnych roztworów składników odżywczych, bez konieczności osadzania ich na glebie. Metoda ta jest rozwiązaniem, które pozwala na uprawę roślin w pionie, na przykład – tak jak w wypadku wieży Jian Mu – na fasadach budynków.

Jian Mu, zdj. Carlo Ratti Associati

 

Szacuje się, że budynek wyprodukuje 270 ton żywności rocznie, co oznacza, że wyhodowane na nim warzywa i owoce będą w stanie wyżywić aż 40 000 ludzi. Wizją inwestorów i architektów było stworzenie niezależnego łańcucha dostaw żywności, w którego skład wchodziłaby uprawa, obróbka oraz sprzedaż – dlatego właśnie w wieży znajdą się sklepy oraz restauracje, w których będzie można nabyć wyhodowaną na budynku żywność oraz skosztować jej.

Jian Mu, zdj. Carlo Ratti Associati

 

 „Rośliny uprawiane w wieży będą sprzedawane, a nawet zjadane w tym samym miejscu, co pomoże nam oszczędzać dużo energii przy dystrybucji żywności” – mówią twórcy projektu.„Pracowaliśmy razem z firmą ZERO, która specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach rolniczych. Ostateczne rozwiązanie, które opracowaliśmy, jest niezwykle wydajne” – dodaje Ratti.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.