Jiuzhai Valley Visitor Centre. Nowość i tradycja w projekcie The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University
Jiuzhai Valley Visitor Centre. Nowość i tradycja w projekcie The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University
Jiuzhai Valley Visitor Centre, zdj. The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University
The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University prezentuje projekt Jiuzhai Valley Visitor Centre w prowincji Syczuan w Chinach. Położone przy wejściu do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Jiuzhai Valley, centrum zapewni parkowi nową przestrzeń wystawienniczą, centrum dla zwiedzających. Malowniczy obszar zostanie otwarty po raz pierwszy po trzęsieniu ziemi w 2017 roku.
Projekt bada, w jaki sposób można zastosować sztuczną konstrukcję w naturalnych, malowniczych miejscach” – mówią architekci odpowiedzialni za projekt. „Aerodynamiczny język architektoniczny płynnie przechodzi przez wąskie miejsca, ukrywając budynek centrum dla zwiedzających za pomocą rozległej i gładkiej zakrzywionej formy, która przestrzennie nawiązuje do otaczających gór” – dodają.
Jiuzhai Valley Visitor Centre, zdj. The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University
Architektura krajobrazu prowadząca do parku opierała się na połączeniu tybetańskiej koncepcji lingki – tradycji obejmującej biwakowanie w parkach – z krętą ścieżką wiodącą między sosnami, prowadzącą do budynków. Architekci zestawili tradycyjne materiały wykończeniowe, takie jak łupek, drewno i kostka brukowa z bardziej współczesną stalą i kamieniem.
Jiuzhai Valley Visitor Centre, zdj. The Architectural Design and Research Institute of Tsinghua University
„Technologia projektowania parametrycznego została stosowana do łączenia lokalnych cech i nowoczesnych technik” – dodają architekci. „Turyści nie tylko doświadczają łagodnej przestrzeni przed wejściem i wyjściem z parku narodowego, ale także charakterystycznej przestrzeni wewnętrznej pełnej lokalnej kultury”.
Biuro Architektoniczne Adam Radzimski prezentuje projekt Domofamiloku – domu jednorodzinnego inspirowanego stylem tradycyjnych śląskich budynków wielorodzinnych. Budynek, który jest nowoczesną interpretacją tej kultowej formy, zachwyca minimalizmem i harmonią.
Platforma UNI zaprasza młodych fotografów i artystów do udziału w konkursie na fotoreportaż przedstawiający wpływ ocieplenia klimatu na naturę, który możemy zaobserwować już dziś w naszym otoczeniu.
Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) ogłosiła zdobywcę tegorocznego Złotego Medalu – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez tę organizację. Złoty Medal UIA został przyznany brazylijskiemu architektowi Paulo Mendesowi da Rocha
W miasteczku Murat w na południu Francji powstał wyjątkowy dom mieszkalny, za którego projekt odpowiada studio Arba. Budynek został nazwany „L’onde”, czyli „Fala”. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi dachu. Do realizacji projektu architekci zaangażowali czworo lokalnych rzemieślników, którzy wnieśli do niego pierwiastek tradycji.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.