Jonasz i wieloryb. Biblijne inspiracje twórców osiedla w IJburgu

Jonasz i wieloryb. Biblijne inspiracje twórców osiedla w IJburgu

Jonas, zdj. Felixx

Pracownie krajobrazu oraz architektury Felixx i Orange Architects zaprojektowały nowe osiedle mieszkaniowe w sercu portowej dzielnicy IJburg w Amsterdamie. Projekt, który powstanie tuż przy wodzie, połączy w sobie wielorakie funkcje: mieszkalną, komercyjną oraz publiczną.

Projekt o nazwie Jonas został zlecony przez firmę Amvest i opracowany we współpracy z firmami Site Urban Development, ABT i Floor Ziegler. „Oferujemy różnorodne prywatne mieszkania i znaczny obszar zielonej przestrzeni publicznej, poprzez osiedle Jonas dążymy do nawiązania połączenia między światami, stworzenia wartościowej wspólnej przestrzeni” – mówi zespół odpowiedzialny za projekt. Podkreślają, że zarówno forma, jak i nazwa przedsięwzięcia nawiązują do biblijnej historii o Jonaszu i wielorybie.

Jonas, zdj. Felixx

 

Jonas obejmuje centralny staw, wydmowe krajobrazy z drzewami sosny, wygodne tarasy przy promenadzie i centralny plac, wybrukowany portugalskim kamieniem, które układają się w historię biblijnego Jonasza. Przy wjeździe do garaży znajdzie się pawilon, ozdobiony rzeźbiarskimi tarasami. Każdy element zarówno otoczenia, jak i budynku, został zaprojektowany po to, aby zatrzymywać wzrok i zachwycać. Monumentalne atrium głównego budynku zostało nazwane Kanionem – ten element architektoniczny już od wejścia zachwyci wielbicieli architektury wielkich gabarytów. Przy projektowaniu pamiętano o dobru środowiska. Twórcy podkreślają, że starają się o uzyskanie najwyższego odznaczenia zrównoważonego rozwoju - Breeam Outstanding.

Jonas, zdj. Felixx

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.