KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

From the Garden House, zdj. KWK Promes

Uznany portal architektoniczny Archello przyznał coroczne nagrody BEST OF. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu jest Robert Konieczny. Polski architekt podbił serca jurorów projektem domu jednorodzinnego From the Garden House.

Zwycięski projekt, jak wskazuje jego nazwa, projektowany był… od ogrodu. Inwestorzy, którzy zlecili Koniecznemu zaprojektowanie domu, mieli gotowy projekt wymarzonego ogrodu, do którego brakowało im tylko własnego kąta. Wyjątkowy projekt otoczenia zmienił znajdujące się na działce nieużytki w pełne klasy i spokoju miejsce.

From the Garden House, zdj. Jakub Certowicz

„Ogrodnik pochodził z Japonii i nie znał angielskiego, co uniemożliwiło nam jakąkolwiek komunikację. Postanowiliśmy zaakceptować ten stan rzeczy i cały ogród potraktowaliśmy jak otaczającą naturę, na którą nie mamy wpływu i musimy się do niej dostosować. Właścicielowi zależało, aby w płynny sposób poruszać się przez ogród, dlatego istniejąca droga kontynuowała miękkie kształty zieleni. I właśnie to nas zainspirowało. Pomyślałem, że warto by było pociągnąć tę miękkość dalej i zrobić z niej parter budynku” – opowiada Robert Konieczny.

From the Garden House, zdj. Jakub Certowicz

Dom zaprojektowany przez KWK Promes jest doskonale zintegrowany z otoczeniem, pozostaje jednak nowoczesny i minimalistyczny. Na elewacjach zastosowano szary beton, który nawiązuje barwą do znajdującej się na działce kamiennej drogi. Sama bryła łączy proste linie z subtelnymi krzywymi, wyznaczającymi prywatną strefę mieszkańców, zapewniającą im spokój i możliwość wytchnienia.

From the Garden House, zdj. Jakub Certowicz

Robert Konieczny opowiada również o tym, jak projekt domu i jego otoczenia wpłynął na okolicę, w której został zrealizowany. „Zwykle najbogatsi zagarniają dla siebie i prywatyzują najpiękniejsze, unikatowe zielone obszary, często doprowadzając do bezpowrotnej degradacji środowiska i pejzażu. Tutaj mamy do czynienia z procesem odwrotnym. Klient nie zarabia na tej inwestycji i jedyne, co z niej czerpie, to satysfakcja z zamienienia bezwartościowego ugoru w przyjazną przestrzeń do życia: nie tylko dla siebie, ale szerzej, dla ogółu” – dodaje architekt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.