Kalita Humphreys Theatre. Przebudowa wierna oryginałowi

Kalita Humphreys Theatre. Przebudowa wierna oryginałowi

Kalita Humphreys Theatre, zdj. Diller Scofidio + Renfro

Studio Diller Scofidio + Renfro, we współpracy z Dallas Theatre Center, przedstawił propozycję projektu Kalita Humphreys Theatre, skupionego wokół jednego z mniej znanych budynków Franka Lloyda Wrighta w Dallas. Z biegiem lat zaniedbania i przebudowy naruszyły oryginalną formę budynku.

Projekt ma na celu przywrócenie teatrowi z pierwszej połowy ubiegłego wieku jego pierwotnego stanu poprzez zastosowanie wieloaspektowego podejścia do projektowania i rewitalizacji. Według architektów obejmuje to między innymi selektywną rekonstrukcję, konserwację i wierną reinterpretację intencji projektowych Wrighta. Projekt ma również na celu przekształcenie otaczającej publicznej przestrzeni zielonej w nowoczesny, atrakcyjny park połączony z Turtle Creek i Katy Trail, jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w Dallas.

Kalita Humphreys Theatre, zdj. Diller Scofidio + Renfro

 

Zgodnie z organiczną teorią architektury Wrighta, która opowiadała się za unifikacją budynku z jego naturalnym otoczeniem, teatr początkowo mieścił się na wapiennym urwisku z widokiem na Turtle Creek. Jednak to ustawienie zostało od tego czasu znacznie zmienione przez budowę dużych parkingów i dróg. Malownicze urwiska usunięte z terenu w 1968 r. są nie do odzyskania, jednak lekko przekształcony krajobraz będzie odzwierciedlał pierwotną topografię tego miejsca.

Kalita Humphreys Theatre, zdj. Diller Scofidio + Renfro

 

Teatr Kalita Humphreys, zbudowany według projektu Franka Lloyda Wrighta z 1959 roku, przeszedł szereg zmian, w tym rozbudowę lobby w 1968 roku, co naruszyło pierwotną bryłę budynku. Niektóre wyjątkowe detale architektoniczne zostały bezpowrotnie zniszczone. Mimo to interwencja ma na celu zbadanie historii budynku i staranną renowację oryginalnych elementów w szczegółach, w tym opraw oświetleniowych z połowy wieku, kratek wentylacyjnych, klamek, a także listew okiennych i mebli.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.