Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza

Kaplica św. Ignacego jednym z najlepszych budynków ćwierćwiecza

Szkic koncepcyjny kaplicy św. Ignacego, zdj. Steven Holl Architects

Kaplica św. Ignacego w Seattle, zaprojektowana przez Steven Holl Architects, została uhonorowana przez Amerykański Instytut Architektów Nagrodą Dwudziestopięciolecia. Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które przetrwały próbę czasu, pozostając ikonami architektury pomimo upływu 25 lat. Kaplica św. Ignacego ukończona w 1997 r. odzwierciedla ideały duchowości jezuickiej i umożliwia wiernym odnalezienie spokoju w medytacji.

Projekt powstał w 1994 r. z inicjatywy księdza Williama Sullivana, którego intencją było zbudowanie nowego centrum życia duchowego na kampusie Uniwersytetu w Seattle. Wizja Sullivana skłoniła architektów do odnalezienia nowej interpretacji tradycji i myśli jezuickiej. Po otrzymaniu zlecenia Steven Holl i jego zespół projektowy przyjęli nauki św. Ignacego jako podstawowe źródło inspiracji. Aby dobrze pojąć złożoną duchowość zakonną, architekci odwiedzili wiele miejsc związanych z tradycją św. Ignacego.

Kaplica św. Ignacego, zdj. Paul Warchol

 

Projektując kaplicę, zespół postawił na rozwijanie metafory światła jako boskiego ducha, zaczerpniętą z nauk św. Ignacego. Architektura budynku skupia się na wykorzystaniu światła, jego natężenia i koloru, jako czynników budująceych przestrzeń i jej niuanse. Tworząc szkice koncepcyjne, architekci przedstawili kolejne elementy budynku jako butelki wypełnione światłem, które w połączeniu tworzą spójną i pełną znaczenia kompozycję. 

Kaplica św. Ignacego, zdj. Paul Warchol

 

Do laureatów poprzednich edycji nagrody należą między innymi Sainsbury Wing w National Gallery autorstwa Venturi, Scott Brown and Associates, Inc, Grand Louvre – Phase I projektu Pei Cobb Freed & Partners oraz Gehry Residence w Santa Monica zaprojektowane przez studio Gehry Partners LLP.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.