Kaplica Ziemi projektu JPAG Atelier

Kaplica Ziemi projektu JPAG Atelier

Earth Chapel, zdj. JPAG Atelier

Architekci z JPAG Atelier prezentują nietuzinkowy projekt odosobnionej kryjówki z dala od ludzi i chaosu miejskiego życia. Kaplica Ziemi to wyjątkowe sanktuarium ukryte wśród gęstych drzew lasu Al-Ozer w Mount Lebanon. Projekt pozwala odwiedzającym na głębokie skupienie, dzięki idealnemu balansowi między mistyczną naturą a prostą architekturą. 

Ta wyjątkowa kaplica została zbudowana z ażurowych ścian, złożonych z wąskich pni i patyków. Dzięki transparentności tego materiału, otaczający budynek krajobraz wkracza do jego wnętrza i staje się jego integralną częścią. Otwory w fasadzie pozwalają promieniom słonecznym przenikać do wnętrza, oświetlając świętą przestrzeń i ozdabiając ją cieniami wszechobecnych drzew i krzewów. Po zapadnięciu zmroku zaś to kaplica jest źródłem światła dla otoczenia.

Earth Chapel, zdj. JPAG Atelier

 

Minimalistyczna architektura kaplicy pozwoli na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, zarówno w lesie, jak i w innej lokacji, zapewniającej bliskość natury. Projekt zapewnia możliwość zmian w zakresie kluczowych elementów konstrukcyjnych, aby budynek był funkcjonalny w każdej lokalizacji. W lesie Al-Ozer cała konstrukcja została podniesiona o około półtora metra, co pozwoliło na przestrzenne oddzielenie jej od otoczenia. Ponadto wprowadzono wizualną „strefę buforową”, którą zaznacza przejście pomiędzy przestrzenią świętą a świecką.

Earth Chapel, zdj. JPAG Atelier

 

Wnętrze budynku zachwyca prostotą i spokojem. W tylnej części został umieszczony kamienny ołtarz, naprzeciwko którego znajdują się rzędy skromnych, pasujących do wystroju krzeseł.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.