Ghent House. Jeden dom w wielu budynkach
Efektowne, proste bryły i odważny kolor – oto projekt domu Ghent House, który powstał w górach Catskill w północnej części stanu Nowy Jork według projektu studia Thomas Phifer and Partners.
Architekci z JPAG Atelier prezentują nietuzinkowy projekt odosobnionej kryjówki z dala od ludzi i chaosu miejskiego życia. Kaplica Ziemi to wyjątkowe sanktuarium ukryte wśród gęstych drzew lasu Al-Ozer w Mount Lebanon. Projekt pozwala odwiedzającym na głębokie skupienie, dzięki idealnemu balansowi między mistyczną naturą a prostą architekturą.
Ta wyjątkowa kaplica została zbudowana z ażurowych ścian, złożonych z wąskich pni i patyków. Dzięki transparentności tego materiału, otaczający budynek krajobraz wkracza do jego wnętrza i staje się jego integralną częścią. Otwory w fasadzie pozwalają promieniom słonecznym przenikać do wnętrza, oświetlając świętą przestrzeń i ozdabiając ją cieniami wszechobecnych drzew i krzewów. Po zapadnięciu zmroku zaś to kaplica jest źródłem światła dla otoczenia.
Minimalistyczna architektura kaplicy pozwoli na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, zarówno w lesie, jak i w innej lokacji, zapewniającej bliskość natury. Projekt zapewnia możliwość zmian w zakresie kluczowych elementów konstrukcyjnych, aby budynek był funkcjonalny w każdej lokalizacji. W lesie Al-Ozer cała konstrukcja została podniesiona o około półtora metra, co pozwoliło na przestrzenne oddzielenie jej od otoczenia. Ponadto wprowadzono wizualną „strefę buforową”, którą zaznacza przejście pomiędzy przestrzenią świętą a świecką.
Wnętrze budynku zachwyca prostotą i spokojem. W tylnej części został umieszczony kamienny ołtarz, naprzeciwko którego znajdują się rzędy skromnych, pasujących do wystroju krzeseł.
Efektowne, proste bryły i odważny kolor – oto projekt domu Ghent House, który powstał w górach Catskill w północnej części stanu Nowy Jork według projektu studia Thomas Phifer and Partners.
Od roku 2017 trwają prace nad Nowym Rynkiem – kompleksem o mieszanym przeznaczeniu, który powstaje w stolicy Wielkopolski. Budynek D, który oddano niedawno do użytku, jest już trzecim ukończonym obiektem należącym do kompleksu. Za jego projekt odpowiada zespół z pracowni medusa group.
Rozpoczynają się zgłoszenia do konkursu na projekt Vilnius Railway Station Complex, organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Litewskich i litewskie koleje. Spośród zgłoszeń z całego świata jury konkursu wybierze najlepszy projekt przebudowy dworca w Wilnie.
Kolejny laur dla polskiej architektury współczesnej. Projekt Jakuba Szczęsnego został wpisany na prestiżową listę Iconic Houses.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.