Karkonoska stodoła

Karkonoska stodoła

Dom w Karkonoszach, zdj. SK-Architekci

Koncepcja domu-stodoły staje się coraz bardziej popularna. Zawdzięczamy to w dużej mierze trendom ekologicznym, a także pragnieniem powrotu do spokojnego, wiejskiego życia w świecie pędzącym z coraz to większą prędkością. Tradycyjną zabudową wiejską inspirowało się również biuro SK-Architekci podczas tworzenia projektu nowoczesnego domu w Karkonoszach.

Projekt SK-Architekci to całkiem udane połączenie form tradycyjnych i nowoczesnych. Motyw nowoczesnej stodoły, choć już dawno stracił na oryginalności, nadal stanowi duże wyzwanie dla architekta. Paradoksalnie, im więcej projektów tego typu, tym trudniej o znalezienie indywidualnego charakteru domu.

Dom w Karkonoszach, zdj. SK-Architekci

 

Dom zbudowano na typowym planie prostokąta – jest to wyraźny ukłon w stronę tradycyjnej architektury. Podobnie sprawa ma się z dwuspadowym dachem. Dodatkowo, biorąc pod uwagę miejsce, w którym powstanie dom, czyli teren górzysty, jest to rozwiązanie praktyczne, a także nawiązujące do lokalnego budownictwa. Karkonoska stodoła jest budynkiem o dwóch kondygnacjach o tradycyjnym podziale na strefę dzienną na dole i nocną na górze.

Dom w Karkonoszach, zdj. SK-Architekci

 

Nowoczesność projektu SK-Architekci tkwi w materiałach i zastosowanych systemach. Dom zostanie wykończony drewnem, blachą i betonem. Ciekawym rozwiązaniem będą również ramy okienne wykonane z blachy. Inwestycja miała być z założenia energooszczędna, dlatego zostanie wyposażona w pompę ciepła, panele fotowoltaiczne i rekuperację.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.