Brazylia ze Złotym Lwem na Biennale
Brazylijski pawilon Terra, kuratorowany przez Gabrielę de Matos i Paula Tavaresa, zdobył nagrodę Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku.
Zespół JAM, kierowany przez Juna Muratę, ukończył realizację projektu kawiarni i galerii sztuki w Szanghaju. Lokal o nazwie Cafe la Loop 86 & Gallery to wielofunkcyjna, designerska przestrzeń adaptująca pomieszczenia XX-wiecznej stoczni.
Koncepcja projektu skupia się na stworzeniu elastycznego i otwartego wnętrza, które służy również jako galeria. Projekt, swoim industrialnym charakterem nawiązujący do historii miejsca, wyróżnia się bardzo ograniczoną paletą kolorów i użytych materiałów, dzięki czemu jego ściany stanowią idealne tło do wystawiania dzieł sztuki.
Ściany i podłogi zostały zbudowane z betonu, a odsłonięty sufit pomalowany na biało, aby uzupełnić minimalistyczny styl. Aby wizualnie ocieplić przestrzeń, uzupełniono ją drewnianymi meblami i mosiężnymi akcentami. Na uwagę zasługuje również oświetlenie – światło w ciepłym kolorze uzupełnia minimalistyczną aranżację, czyniąc ją bardziej przystępną.
źródło: worldarchitecture.com
Brazylijski pawilon Terra, kuratorowany przez Gabrielę de Matos i Paula Tavaresa, zdobył nagrodę Złotego Lwa za najlepszy pawilon narodowy na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku.
Skidmore, Owings & Merrill i egipskie studio Raafat Miller Consulting zostały wybrane przez rząd Egiptu do stworzenia projektu centrum zwiedzających przy jednym z siedmiu cudów świata, znanych na całym globie piramidach.
Jak piszą organizatorzy konkursu, co 2 sekundy jedna osoba na świecie jest zmuszona opuścić swój kraj z powodu konfliktów zbrojnych lub ze strachu przed prześladowanie. Większość uchodźców z krajów Azji szuka schronienia w Europie, która i bez tego doświadcza od kilku lat nasilającego się kryzysu mieszkaniowego. Organizatorzy konkursu Shifting Horizons poszukują pomysłów na tymczasowe domy modułowe stworzone specjalnie dla uchodźców.
Ten budynek, choć oparty na projekcie typowego domu-kostki znacznie różni się od domów utrzymanych w tej stylistyce. Na pierwszy rzut oka niepozorny, jednak wystarczy przyjrzeć mu się dłużej, by dostrzec jego oryginalność. Dom dziurawy autorstwa studia 81.waw.pl dzięki niestandardowym rozwiązaniom i intrygującej formie zostaje w pamięci na długo.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.