Kengo Kuma dla Paryża

Kengo Kuma dla Paryża

Dworzec Saint-Denis Pleyel, zdj. Kengo Kuma

W Paryżu, nazywanym przez wielu najpiękniejszym miastem świata, powstanie nowa inwestycja projektu znanego architekta Kengo Kumy. Dworzec Saint-Denis Pleyel jest pomysłem władz na ulepszenie transportu w mieście i ściślejsze połączenie ze sobą dzielnic Paryża. Wizja nowego dworca balansuje na pograniczu funkcjonalnej architektury i dzieła sztuki, zachwycając niezwykłym spiralnym kształtem.

Intencją architekta było opowiedzenie o ruchu, mobilności i prędkości za pomocą formy architektonicznej. Kształt bryły ma symbolizować dynamikę dużego miasta, a zastosowane w konstrukcji przeszklenia, ukazujące przechodniom poruszających się wewnątrz podróżnych mają za zadanie „animować” budowlę. Na szczycie inwestycji znajdzie się taras z zielonymi ogrodami – główna atrakcja budynku. Zadaniem porośniętych roślinnością tarasów jest kojenie zmysłów użytkowników i zapewnienie chwili spokoju i odpoczynku  od miejskiego gwaru w oczekiwaniu na przyjazd pociągu lub metra.

Dworzec Saint-Denis Pleyel, zdj. Kengo Kuma

Dworzec Saint-Denis Pleyel będzie węzłem komunikacyjnym, który zaoferuje paryżanom łatwy dojazd do dowolnej dzielnicy miasta. Przestronność i prostota zostały podkreślone również w projekcie inwestycji – wewnątrz dominują otwarte przestrzenie i galerie. By doświetlić budynek światłem naturalnym, umieszczono na dachu świetlik, przez który wpadać będą promienie słońca.

Dworzec Saint-Denis Pleyel, zdj. Kengo Kuma
Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.