Kościół – wieżowiec w Hong Kongu

Kościół – wieżowiec w Hong Kongu

Welesyan House, Courtesy of Rocco Design Architects

W dzielnicy Wan Chai w Hong Kongu powstał oryginalny kościół w formie wieżowca. Za próbę odczarowania klasycznej architektury sakralnej odpowiada Rocco Design Architects.

Architekci stanęli przed trudnym zadaniem „zmieszczenia” budynku kościoła metodystów Wesleyan House na ciasnej działce o powierzchni 800 m². Dobrym rozwiązaniem okazał się projekt wertykalny. Dzięki projektowi, który zakładał wybudowanie wysokiej, wąskiej wieży, powierzchnia użytkowa kościoła osiągnęła aż 11 000 m².

Rocco_Design_Architects_–_Wesleyan_House_–_Exterior_01
Welesyan House, Courtesy of Rocco Design Architects

Drapacz chmur tworzy spokojne sanktuarium w zatłoczonym mieście, pozwalając zabieganym mieszkańcom na chwilę dla rozwoju duchowego. W budynku mieszczą się kaplice, sale konferencyjne oraz biura duszpasterskie. Na najwyższym piętrze natomiast umieszczono kapliczkę z widokiem na okoliczne wzgórza i port.

Rocco_Design_Architects_–_Wesleyan_House_–_Exterior_02
Welesyan House, Courtesy of Rocco Design Architects

Na etapie projektów i realizacji zastosowano kilka innowacyjnych funkcji zrównoważonego budownictwa, wybierając okna skrzydłowe zamiast ściany osłonowej, aby zminimalizować przyrost ciepła, duże okna na elewacjach od strony północnej i południowej, aby zmaksymalizować światło dzienne, oraz odpowiednią usytuowanie szybów, aby zapewnić naturalną wentylację.

Rocco_Design_Architects_–_Wesleyan_House_–_Exterior_04
Welesyan House, Courtesy of Rocco Design Architects

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.