Kolejna twarz mieszkalnej stodoły. Projekt studia BE3

Kolejna twarz mieszkalnej stodoły. Projekt studia BE3

Mieszkalna stodoła w Czeladzi, zdj. BE3

Polscy i zagraniczni architekci nie przestają zadziwiać, wpadając na coraz to ciekawsze interpretacje współczesnych tendencji w projektowaniu. Choć może się wydawać, że w temacie domów mieszkalnych reinterpretujących formę stodoły widzieliśmy już wszystko, to nowe projekty przekonują, że pomysły na ten trend nie zostały jeszcze wyczerpane. Prezentujemy kolejną współczesną stodołę – projekt studia BE3.

 

Inwestycja polskiego studia BE3 została ukończona w ubiegłym roku. Powstała w Czeladzi w województwie śląskim. Projekt bazuje na niezwykle popularnym w ostatnich latach modelu współczesnej stodoły. Popularności tego typu projektów można upatrywać w skojarzeniu tradycyjnej formy budynku gospodarczego z idyllicznym obrazem wsi – miejsca cichego, spokojnego, szczęśliwego i bezpiecznego, gwarantującego bezpośredni kontakt z naturą.

Mieszkalna stodoła w Czeladzi, zdj. BE3

Projekt BE3 wykorzystuje te skojarzenia i podkreśla je, pozostając jednocześnie wizją nowoczesną, dążącą do ponadczasowej prostoty. Duży dom o dwuspadowym dachu został obłożony deskami z modrzewia syberyjskiego, nadającym całości jeszcze więcej rustykalnego charakteru. Aby projekt był ciekawszy i bardziej funkcjonalny, z prostej bryły „wycięto” wnęki; jedna z nich pełni funkcję balkonu na piętrze, druga zaś znajduje się przy wejściu. Pomalowana na ciemny grafitowy kolor, wzbogaca kompozycję i zatrzymuje wzrok na dłużej.

Mieszkalna stodoła w Czeladzi, zdj. BE3

 Na uwagę zasługuje ogromna dbałość o szczegóły. By oczyścić formę z dodatkowych, zaburzających ją elementów, architekci postarali się, by wszystkie elementy konstrukcyjne zostały skrzętnie ukryte wewnątrz budynku.

Mieszkalna stodoła w Czeladzi, zdj. BE3

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.