Kolejne podejście SOM do kultowego Lever House

Kolejne podejście SOM do kultowego Lever House

Lever House, zdj. SOM

Studio architektoniczne SOM wznawia renowację Lever House! Firma przeprowadziła pierwszą rewitalizację budynku w roku 2001, przywracając świetność jego fasadzie przy użyciu wysokiej jakości, trwałych materiałów. Tym razem odnowione zostaną parter i taras na trzecim piętrze. Dodane zostaną również systemy, które usprawnią zarządzanie energią w budynku.

Ukończony w 1952 roku Lever House był jednym z pierwszych drapaczy chmur w Stanach Zjednoczonych. Jego projekt znacznie odbiegał od znanych dotąd budynków murowanych, zbliżając się do estetyki modernistycznej. Lever House jest wpisany na listę zabytków już od roku 1983. Nowy program renowacji ma na celu zapewnienie wysokiej wydajności biurowca w nadchodzących latach.

Lever House, zdj. SOM

 

Renowacja SOM polega na odtworzeniu przestrzeni publicznej otaczającej Lever House poprzez zastąpienie nieoryginalnego chodnika betonem, zgodnie z oryginalnym projektem. Kolumny pokryte stalą nierdzewną, które uległy zniszczeniu przez dekady, zostaną odrestaurowane. We wnętrzu Lever House zostanie naprawiona i wykończona oryginalna podłoga z lastryko, odrestaurowane zostaną również zabytkowe elementy holu.

Plany remontu zakładają również ujednolicenie architektury krajobrazu poprzez zasadzenie brzóz na placu przez budynkiem i na tarasie na trzecim piętrze. Taras ulegnie znaczącym zmianom – jego  nieoryginalna czerwona nawierzchnia zostanie zastąpiona trwalszą szarą kostką brukową.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.