Kolejny sukces ZHA. Projekt nowego centrum kultury w Chinach zachwycił jurorów

Kolejny sukces ZHA. Projekt nowego centrum kultury w Chinach zachwycił jurorów

Jinghe New City Culture & Art Center, zdj. ZHA

Studio Zaha Hadid Architects zwyciężyło międzynarodowy konkurs na projekt Jinghe New City Culture & Art Center, który ma powstać w prowincji Shaanxi w Chinach. Projekt jest częścią budowy Jinghe New City, centrum nauki i technologii, które skupi się na rozwiązaniach problemów z zakresu ochrony środowiska.

Architektura Jinghe New City Culture & Art Center wtapia się w otaczający ją krajobraz, nawiązując do dolin charakterystycznych dla okolic rzeki Jinghe. Studio ZHA podkreśliło tym samym misję powstającej dzielnicy, którą jest praca nad technologiami umożliwiającymi ochronę środowiska i edukację obywateli w związanych z nią kwestiach.

Jinghe New City Culture & Art Center, zdj. ZHA

 

Jinghe New City ma stać się centrum branż rozwijających się – producentów technologii energii ze źródeł odnawialnych, ekologicznych materiałów, sztucznej inteligencji i lotnictwa. Projekt opiera się na kompozycji opływowych brył, kolejnych warstw i zachodzących na siebie powierzchni, połączonymi z dziedzińcami i podwórkami, które tworzą zaskakujące i funkcjonalne przestrzenie wewnątrz i na zewnątrz.

Jinghe New City Culture & Art Center, zdj. ZHA

 

Tarasy biblioteki multimedialnej, która znajduje się w budynku, tworzą atrium z miejscami do czytania i nauki. Po południowej stronie budynku znajduje się sala widowiskowa mieszcząca do 450 widzów. Wielofunkcyjne sale, studia i galerie zostały rozmieszczone wokół teatru – jak twierdzą twórcy projektu – aby umożliwić interdyscyplinarną współpracę między podmiotami działającymi w centrum.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.