Kolorowe szalety Shigeru Bana

Kolorowe szalety Shigeru Bana

Tokio Toilet, zdj. Shigeru Ban

Japoński architekt Shigeru Ban przedstawia nietypowy projekt publicznych toalet z kolorowymi szklanymi ścianami. Nowe obiekty mają stanąć w dwóch tokijskich parkach – Yoyogi Fukamachi Mini Park i Haru-no-Ogawa Community Park. Ban przekonuje, że jego projekt jest nie tylko estetyczny, ale i niezwykle funkcjonalny – przezroczyste ściany kubików pozwolą na sprawdzenie, czy ktoś jest w środku.

 

Wbrew pozorom, użytkownicy nie mają powodów, by martwić się o swoją prywatność. Ściany toalet, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, robią się nieprzezroczyste, gdy ktoś wejdzie do kabiny i zamknie drzwi. Po jego wyjściu budynek znów stanie się transparentny. Jak podkreśla Shigeru Ban, takie rozwiązanie podnosi komfort i poprawia bezpieczeństwo korzystania z publicznej toalet, pozwalając jeszcze przed wejściem, czy łazienka jest dostępna i wystarczająco czysta.

Tokio Toilet, zdj. Shigeru Ban

 

Kolorowe kubiki Bana powstały w ramach projektu Tokyo Toilet, zorganizowanego przez Nippon – japońską organizację non-profit. Celem projektu jest zbudowanie kilkunastu publicznych toalet w Shibuya w Tokio. Do projektu dołączyli tacy architekci jak Kengo Kuma, Marc Newson czy Tadao Ando.

Tokio Toilet, zdj. Shigeru Ban

 

Fundacja podkreśla, że priorytetem dla całego zespołu było stworzenie takich obiektów, które będą dostępne również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W niektórych lokalizacjach znajdą się również urządzenia przeznaczone dla osób ze stomią, a także wyposażone w najnowsze technologie toalety, które pozwolą użytkownikom zachować higienę bez względu na ich sprawność fizyczną i wiek.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.