Kompleks w Lipie Piotrowskiej od studia Maćkow Praktyka Projektowa

Kompleks w Lipie Piotrowskiej od studia Maćkow Praktyka Projektowa

Kompleks w Lipie Piotrowskiej, zdj. Maćkow Pracownia Projektowa

Co z budową kompleksu przedszkolno-szkolnego w Lipie Piotrowskiej, za którego projekt odpowiada studio architektoniczne Maćkow Praktyka Projektowa? Wizja nowoczesnej, doskonale zaprojektowanej, dbającej o wygodę i zdrowie uczniów i nauczycieli placówki przypadła do gustu opinii publicznej i stała się przyczynkiem do dyskusji o tym, jak powinny wyglądać polskie szkoły i przedszkola.

Opublikowany pewien czas temu projekt kompleksu edukacyjnego w Lipie Piotrowskiej wywołał entuzjazm w świecie architektury. Wizja studia Maćkow Praktyka Projektowa przedstawia nowoczesny, jasny, pełen przestrzeni do zabawy i nauki budynek. Jego elewacje zostaną utrzymane w neutralnych kolorach, podobnie jak wnętrza. Harmonijny projekt ma pomóc dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym skupić się na powierzonych im zadaniach i pobudzić je do kreatywnych zabaw.

Kompleks w Lipie Piotrowskiej, zdj. Maćkow Pracownia Projektowa

 

Placówka pomieści 1200 uczniów – 1000 dzieci w wieku szkolnym i 200 przedszkolaków. W budynku znajdą się 32 sale lekcyjne i 8 sal przedszkolnych, sale komputerowe, językowe, laboratoria chemiczne, fizyczne oraz biologiczne, a także odpowiednio wyciszona sala przeznaczona do nauki muzyki. Uczniom zostaną zapewnione również przestrzenie rekreacyjne: trzy sale gimnastyczne, świetlice i biblioteka. W kompleksie znajdą się również boiska i zewnętrzne przestrzenie sportowe. Pierwotnie planowano także budowę basenu, ale zaniechano tego pomysłu ze względu na ograniczenia finansowe.

Kompleks w Lipie Piotrowskiej, zdj. Maćkow Pracownia Projektowa

 

Do głównych założeń projektu, oprócz funkcjonalności i estetycznej harmonii należała również ekologia i obniżenie kosztów utrzymania placówki. Dlatego też budynek zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, systemu odzyskiwania wody oraz zielone dachy, które poprawią jakość powietrza w budynku i jego okolicach.

Kompleks w Lipie Piotrowskiej, zdj. Maćkow Pracownia Projektowa

 

Kiedy doczekamy się realizacji projektu? „Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwolenia wodno-prawnego i pozwolenia na budowę. Jeśli je otrzymamy zostanie ogłoszony przetarg. Mamy nadzieję, że uda się go ogłosić jeszcze w tym roku - oznajmia Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich. Jak podaje portal Gazeta Wrocławska, ukończenia kompleksu możemy spodziewać się w roku 2024. Całkowity koszt budowy ma wynieść ok. 70 milionów złotych.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.