Koniec pewnej epoki. Wydano zgodę na wyburzenie Solpolu

Koniec pewnej epoki. Wydano zgodę na wyburzenie Solpolu

Solpol, zdj. Wikipedia

Wrocławski Urząd Miasta wydał zgodę na wyburzenie budynku dawnego domu handlowego Solpol. Postmodernistyczny budynek, który przez lata zebrał wokół siebie rzesze fanów oryginalnej architektury, nie uzyskał statusu zabytku, przez co nie jest objęty ochroną prawną.

Wojewódzka Konserwator Zabytków podjęła ostateczną decyzję o wyburzeniu Solpolu pomimo trwających od niemal dekady protestów lokalnej społeczności i instytucji związanych z architekturą i urbanistyką. Na rzecz ocalenia Solpolu działały między innymi Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Fundacja Transformator. Do protestów dołączyły również autorytety z dziedziny urbanistyki i architektury, w tym Piotra Fokczyńskiego, dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Wrocławia oraz tysiące osób zrzeszonych w internetowych społecznościach.

„Wyburzą Solpol, postawią na jego miejscu apartamentowiec, który zaprojektuje przyzwoite współczesne polskie biuro. Po zdjęciu rusztowań okaże się, że to nowe smutne szare pudło dominuje nad ulicą, zasłania gotycki kościół, przytłacza skalą. Nagle ktoś odkryje, że architekci Solpolu specjalnie odsunęli go od ulicy, używając do tego - jako pierwsi w Polsce - symulacji komputerowych. Ktoś inny stwierdzi ze nowy Solpol to kolejna z serii kilkunastu identycznych wrocławskich budowli: poprawnych, ale zupełnie bez charakteru” – komentuje sprawę Kuba Snopek z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.